Ersoy Toptaş

Ersoy Toptaş

Mahalli Gündem / Ekonomi Yazarı

AK Parti Bayrağından Utanmak mı?

22 Haziran 2020 - 12:53

Başlığa yazdığım bu ifade, İzmir Büyükşehir Belediyesi Foça Yerel Hizmetler Müdürü Baran Gezmiş Yıldırım’a ait.

Tabii bu sözü söylediğinde, CHP Foça İlçe Başkanı idi kendisi.

Dönemin CHP Foça İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde meydan meydan geziyor ve haykırıyordu: “(…) AK Parti bayrağından utanacaksınız!”

Bu söylem, Cumhur İttifakı’na oy veren seçmenleri epey üzmüştü ama bugün halen görevde olan AK Parti Foça İlçe Başkanı İrfan Çalışkan, yönetim kurulu üyesinin çocuğunu CHP’li Belediyede işe yerleştirmekle meşgul olduğu için olsa gerek, konuya ilgisiz kalmıştı.

Bu noktada...

İsimlerinin gizli kalmasını istemekle beraber Cumhur İttifakı destekçisi olan bir grup Foçalı vatandaşın bana gönderdiği mektubu gelin beraber okuyalım:

Biz AK Partili ve Cumhur İttifakı olarak bayrağımızdan hiçbir zaman utanmadık, her daim onurla dalgalandırdık, gururla taşıdık ve taşıyacağız.

Sayın Baran Yıldırım’ın dile getirdiği gibi hiçbir zaman partimizin bayrağını asmaktan/taşımaktan hicap duymadık.

Yerel seçim kampanyasında, AK Parti ve MHP bayraklarının Foça’da dalgalandırılmaması, Cumhur İttifakı seçmenlerinin değil, ilçe yöneticilerinin tasarrufuydu.

Sayın Yıldırım, yaptığı o çıkışla hislerimize tercüman olmuştu; keşke bizi rencide etmeden daha lisan-ı münasiple söyleyebilseydi.

Eh tabii, Baran Bey’e de hak vermek lazım. CHP İlçe Başkanlığı koltuğundan, Yerel Hizmetler Müdürlüğü koltuğuna sıçrayabilmesi için, o tip çıkışları yapmak zorundaydı?

Geçmiş geçmişte kaldı.

Varsın, Baran Bey’in dediği gibi biz partimizin bayrağına dalgalandırmaktan utanmış olalım.

Zaten geçmişi unutmak işin kolay tarafı.

Unutalım gitsin! Geçmişte yaşananlara takılmak yerine, günümüze bakalım!

Elimize bir gazete alalım, bakalım Foça’yla ilgili neler yazıyor sayfalarında?

Biz her gün alıp okuyoruz, acaba bizi partimizin bayrağından utanmakla itham eden Baran Bey de okuyor mudur Foça’yla ilgili haberleri?

Sayın Yıldırım, biz partimizin bayrağından hiç utanmadık, ama son dönemde medyada Foça’yla ilgili çıkan haberlerden maalesef çok utanıyoruz! Siz de utanıyor musunuz?  

1 dakika! Bir konuda hakkınızı teslim etmemiz gerekiyor.

Yine seçim meydanlarında; “Foça’yı Dünya Markası Yapacağız” demiştiniz!

Tebrik ediyoruz, yaptınız! Foça’mız sayenizde Arjantin haberleriyle anılmaya başlandı. Daha ne olsun!

Mektup burada bitiyor ...

CHP NEDEN HEP YÜZDE 25?

“Akşam yatıyorsun 25, sabah kalkıyorsun 25, 25 yıldır alıyorsun yüzde 25. Bu 25'i sürdürmekte ısrar eden adamlar orada olduğu sürece bu parti 1 gram ileri gidemez. 26 olmaz.”.

Bu haklı ifade, SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı‘ya ait.

Ve benim bu ifadeden çıkardığım anlam: Kavga, seçmeni küçümseme ve ayrıştırıcı siyaset yapmak, olumlu sonuçlar vermiyor.

Noktası- virgülüne dokunmadan, Baran Gezmiş Yıldırım’ın birçok gazetede yer alan açıklamalarından bir bölümünü aşağıya alıyorum:

“Bu seçim sürecinde herhangi bir yerde AK Parti bayrağı gören oldu mu, yok. Hem AK Parti-MHP ittifakıyla seçime gireceksiniz, hem de AK Parti bayrağından utanacaksınız. İnsanların da bunu fark etmediğini düşüneceksiniz. AKP'nin adayısınız işte, bundan niye utanıyorsunuz? "

Foça’daki 2019 Yerel Seçim sonuçlarına bakıldığında…

Millet İttifakı’nın oyu: 11.409.

Cumhur İttifakı’nın oyu: 8543

Yıldırım’ın parti bayrağından utanmakla itham ettiği seçmen sayısı: 8543!

Elçiye zeval olmazmış!

Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti seçmenleri Foça sokaklarında gururla dolaştıklarını söylüyorlar!

"DÜNYA MARKASI…"

Yerel seçimler öncesinde, Foça’nın Demokrasi Meydanı’ndan Foçalılara hitap eden Tunç Soyer, Seferihisar’ın nasıl marka olduğunu detaylarıyla anlatmış, Foça ile Seferihisar'ın konum olarak birbirine çok benzediğini, Seferihisar’da yazılan başarı hikayesini Fatih Gürbüz ile el ele vererek Foça için de yazacaklarını ifade etmişti.

Evet, Dünya Foça’nın ismini duydu ama bambaşka haberler ile duydu.

Cumhur İttifakına gönülden bağlı AK Parti ve MHP’lilerin kalplerinde ve zihinlerinde derin izler bırakan Foça Yerel Hizmetler Müdürü’nün partilerinin bayrağından utandığını söylediği 8543 kişiye tarafsız bir şekilde belediye hizmeti verdiğini düşünmek, biraz fazla iyimserlik olabilir. Zaten bu konuda epey şikâyet var. 

Parti ayrımı yapmadan, herkesin siyasi düşüncesine saygı duyarak, tarafsız bir şekilde vatandaşa hizmet edeceğine kim garanti edebilir?

Herkes yanılabilir!

Ben de yanıldım!

Foça’nın geleceği için umut beslediğim Baran Gezmiş Yıldırım’a yönelik, e-posta kutumuza gelen daha başka yorumlar da var. Zaman içinde onları da yazarız elbet.

Ersoy Toptaş / Mahalli Gündem