Yerel Medya Kepenk Kapatıyor!

Basın İlan Kurumu’nun son yayımladığı genelge birçok Medya kuruluşunun kapanmasına neden oldu. Ağır şartlar içeren genelgenin gerektirdiği şartları yerine getiremeyen yerel gazeteler, dergiler ve internet haber siteleri kepenk kapattı.

Yerel Medya Kepenk Kapatıyor!
01 Nisan 2023 - 01:33

Medya Enkaz Altında Kaldı

Basın İlan Kurumu’nun son yayımladığı genelge birçok medya kuruluşunun kapanmasına neden oldu. Ağır şartlar içeren genelgenin gerektirdiği şartları yerine getiremeyen yerel gazeteler, dergiler ve internet haber siteleri kepenk kapattı.

Basın İlan Kurumu’nun son yayımladığı genelge birçok Medya kuruluşunun kapanmasına neden oldu. Ağır şartlar içeren genelgenin gerektirdiği şartları yerine getiremeyen yerel gazeteler, dergiler ve internet haber siteleri kepenk kapattı.
 
İzmir Yargı ve Güvenlik Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Yeni Haber Gazetesi ve www.yenihaber.com.tr internet haber portalı imtiyaz sahibi Muzaffer Tezel Basın İlan Kurumu yetkililerinin bu konuyla ilgili olarak bazı yerel gazetecilerle görüşüldüğünü söylediğini ancak bunun yeterli olmadığını belirterek; “Basın İlan Kurumu’nun 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren yerine getirilmesini istediği şartları birçok gazete ve internet sitesi yerine getiremedi ve kepenk kapatmaya karar verdi. Önümüzde genel ve hemen ardından yerel seçimler var. Yerel basın herkese lazım. Yerel gazetelerin, dergilerin ve internet haber sitelerinin ağır şartlar içeren bu yükümlülükleri yerine getirmesi çok zor. Yerel gazetelerin, dergilerin ve internet sitelerinin mezara gömülmesi sonucu herkes kaybedecek” dedi.


Masadaki herkes kaybedecek

Başkan Muzaffer Tezel. “Gazete ve dergiler altı aylık bir süre sonunda gereken şartları yerine getirdikten sonra Basın İlan Kurumu’ndan ilan almaya hak kazanıyor. Bu da ağır ekonomik bir külfet getiriyor. Yerel gazeteler, dergiler ve internet siteleri diğer günlük gazeteler ve bu günlük gazetelere ait internet haber siteleri gibi yüz binlerce lira resmi ilan desteği almıyor. Gazete, dergi ve internet sitelerinden yüzde 15 komisyon alan alan Basın İlan Kurumu, binlerce yerel gazete ve dergi basan matbaalar, internet haber siteleri ile birlikte hizmetlerini yerel medya aracılığı ile vatandaşlara aktarmaya çalışan yerel ve kamu yöneticileri, belediyeler, partiler ve yerel medyayı takip eden vatandaşlar sözün kısası herkes kaybedecek” dedi.


2,5 Gazete Kalacak

Meslek örgütlerinin bu konuda hiçbir açıklama yapmayarak sessiz kalmalarını eleştiren Muzaffer Tezel; “Artık 2,5 gazete kalacak. Bu uygulamanın yürürlükten kaldırılması için Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü,  gazeteci kökenli İzmir Milletvekili Atilla Sertel, AKP Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, mecliste gurubu bulunan partilerin temsilcileri ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, İzmir’de bulunan İGC İzmir Gazeteciler Cemiyeti, EMD Ekonomi Muhabirleri Derneği başta olmak üzere ülkemizde bulunan yerel meslek örgütleri birlikte hareket etmelidir. Kazanılmış haklar saklıdır, gerekirse bölge idare mahkemeleri, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılmalıdır. Herkesi göreve davet ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Haber