Şakran da kadınlar, 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nda pedal çevirdi

İzmİr’in Aliağa İlçesinde , 'Dünya Otomobilsiz Kentler Günü' kapsamında, bu yıl 11'incisi düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, renkli görüntülere sahne oldu. Trafikte bisikletlilerin de var olduğuna dikkat çekmek için düzenlenen etkinlikte, onlarca kadın bisikletlerini süsleyerek Yenişakran Mahallesinde  tur attı.

Şakran da kadınlar, 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nda pedal çevirdi
Editör: Aliağa Medya
17 Eylül 2023 - 23:00

Türkiye'de ilk olarak 2013 yılında İzmir'de Sema Gür isimli kadının girişimi ve bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başlayan ve bu tarihten itibaren her sene düzenlenen 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' etkinliği  bu yılda da Yeni Şakran ’da   gerçekleştirildi
Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında Yeni Şakran  sahilinde  buluşan kadınlar, çiçekler ve çeşitli süs eşyalarıyla süsledikleri bisikletleriyle şakran sokaklarında bisikletin de var olduğunu belirtmek için tur attı.

Bisikletin günlük hayatın bir parçası olduğuna dikkat çekmek amacıyla etkinliğin düzenlendiğini söyleyen   Süslü Kadınlar Bisiklet Turu organizatörü Seher Kalender şunları söyledi.

"Turumuz bu yıl birçok şehirde ve ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz. "Dünya Otomobilsiz Kentler Günü" kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir. 

Ortak dileklerimiz ve isteklerimiz var bizim: 

-Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz...Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını diliyoruz. 

-. Geçmişte "Iklim değişikliği" diyorduk, şimdi artık "Iklim Krizi" diyoruz. Bunun etkilerini çok acı bir şekilde yaşadık yaşıyoruz. Her bireyin bu konuda yapabileceği bir şeyler var. Biz bisiklete daha çok binerek dünyaya olumlu katkıda bulunabiliriz. "Bir kişinin karbondioksit salımı, otomobil ile gidilecek yol bisikletle gidildiğinde 15 kat azalıyor. "Biz "Iklim Krizi"ne karşı toplumun tüm paydaşlarının, kamu bileşenlerinden bireylere kadar, gerekli önlemlerin ve düzenlemelerin derhal hayata geçmesini istiyoruz. 

- Pandemi sürecinde evlere kapandık ve bunaldık. Dışarıya çıktığımızda nefes alacak yeşil bir alan aradık. Motorlu taşıtlar yollarda olmadığında gürültü kirliliğinin azaldığını, havanın nasıl temiz olduğunu gördük. Bunların insanın temel ihtiyaçları olduğunu anladık. Toplu taşıma araçlarına binmek istemedik. Hem spor yapabileceğimiz hem de açık havada olabileceğimiz bir ulaşım aracımız vardı...BISIKLET... *Şehirlerin insan odaklı yaşanabilir, bisiklet dostu ve sağlıklı şehirler olarak yeniden tasarlanmasını istiyoruz. *Kamu alanlarının, özellikle kadınların, çocukların, yaşlıların ve engellilerin rahatlıkla erişebildiği, faydalanabildiği alanlar olarak kullanımına sunulmasını istiyoruz. *Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak istiyoruz. 
'otomobilsiz pazar'

- Her an bir trafik kazasına kurban gitmekten korkuyoruz. Son yıllarda Türkiye'de trafik kazalarında kaybettiğimiz canlar artıyor ve biz çok üzgünüz... Ailelerine sevenlerine sabır diliyoruz. Motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını ve trafikte bisiklet farkındalığının tüm toplumda oluşması için kamudan yerel yönetimlere, özel sektörden sivil toplum kuruluşlarına, tüm paydaşların işbirliğini ve desteğini görmek istiyoruz. 
-. Sağlıklı bir toplum ve yaşanabilir bir gelecek için, özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak 'otornobilsiz pazar' ilan edilmesini istiyoruz.” İfadelerini kullandı.