İzmir' ve İlçelerinde önemli caddelerde maske takmak artık zorunlu

İzmir'de, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda, 30 ilçede bazı cadde ve alanlarda maske takmak zorunlu hale geldi.

 İzmir' ve İlçelerinde önemli caddelerde maske takmak artık zorunlu
Editör: Aliağa Medya
19 Mayıs 2020 - 15:55

İzmir'de, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda, 30 ilçede bazı cadde ve alanlarda maske takmak zorunlu hale geldi.
İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu, 30 ilçedeki bazı cadde ve alanlarda maske takılmasına yönelik ek kararlar aldı. Buna göre, İzmir Valiliğinin internet sitesinde sıralanan cadde ve alanlarda maske takmanın zorunlu olduğu duyuruldu.
Yapılan açıklamada, "İlimizin tüm ilçelerinde, korona virüsü salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak ekte bulunan cadde ve alanlarda ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.
30 ilçede maske kullanımının zorunlu olduğu cadde ve alanlara ise http://www.izmir.gov.tr/kurumlar/izmir.gov.tr/2020Basin/Mayis/maske/maskezorunlugu.pdf internet adresinden ulaşılabileceği belirtildi.

ALİAĞA’DA NERELERİ KAPSIYOR?

Alınan karara göre Aliağa’da İstiklal Caddesi – Hükümet Caddesi – Atatürk Caddesi – Fevzi Paşa Caddesi- İzmir Caddesi – Cengiz Topel Caddesi – 275 sokak (Merkez Camii Yanı) – Güzelhisar Caddesi- Rumeli Caddesi – Aşıklar Caddesi ve Onat Kutlar Caddesi’nde maske takma zorunluluğu getirildi.

İzmir’in diğer ilçelerinde kararın uygulanacağı cadde ve alanlar http://www.izmir.gov.tr/kurumlar/izmir.gov.tr/2020-Basin/Mayis/maske/maske-zorunlugu-.pdf linkinden öğrenilebilecek.

UYMAYANA CEZA

Uygulamada herhangi bir aksaklık meydana gelmemesi için alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzısıhha kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında soruşturma başlatılabileceği hatırlatıldı.