FOÇADA GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

FOÇADA GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI
20 Eylül 2020 - 22:46

zmir’in Foça İlçesi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Pandemi kurallarına uyularak yapılan törene vatandaşlarda protokol ve tören kıtalarına mesafeli durarak katıldı.

Atatürk Anıtı’nın bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Foça Kaymakamı Ali Çetin, Amfibi Görev Grup ve Garnizon Komutanı Tümamiral  Yankı Bağcıoğlu, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, İlçede ikamet eden Gaziler, Ak Parti İlçe Başkanı Ethem Ali Haydar Çapçı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Ayla Yılmaz, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Turan Çetinarslan, bazı STK temsilcileri,  Garnizon dahilinde görev yapan çeşitli rütbelerde Jandarma ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensupları ile vatandaşlar hazır bulundu.

Atatürk Anıtı’na;  Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri konuldu. Son çelengi İlçede yaşamını sürdüren Gaziler adına (Gazi) Emekli Tümamiral Tayfun Uraz sundu.

ŞEHİTLİK VE GAZİLİK RÜTBELERİN EN YÜCESİDİR

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra törende bir konuşma yapan Deniz Yüzbaşı Mehmet Akif Karakaya 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’nin milletimiz adına en güzel vefa duygusunu göstererek Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’e Gazi ünvanını verdiğini ve bu olayın Cumhuriyetin kurulmasından beri Gaziliği en yüksek seviyede temsil ettiği için 19 Eylül’ün Gaziler Günü olarak kutlandığını söyledi. Yüzbaşı Karakaya; “Yüce Türk Milleti’nin şanlı tarihi bizlere gurur veren, her zaman övüneceğimiz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur.  Bugünün güçlü ve saygın Türkiye’sinin temelinde işte bu şanlı mücadele sonrasında kazanılan zaferler  yatmaktadır. Şehitlik ve gazilik sadece manevi açıdan değil askerlik açısından da rütbelerin en şereflisi ve en yücesidir. Analarımız çocuklarını şehitlik ve gazilik ninnileri ile büyütürler.  “Haydi oğlum git ya gazi ol ya şehit” diyerek askere uğurlarlar. Vatan için feda ederler. Tüm gazilerimize ebediyen minnet ve şükran borçluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te “Vatan ve Millet İçin herşeyini feda eden harp malülü ve gaziler canlı birer abidedir” sözleriyle gazilerimize olan minnet duygusunu ifade etmiştir. Nasıl ki ulusal bağımsızlığımızı ve özgürlüklerimizi Kurtuluş Savaşı’na katılarak şehit ve gazi olan atalarımıza borçluysak, bugünkü ulus ve ülke bütünlüğümüzü başta terörizm olmak üzere her türlü iç ve dış tehdide karşı savaşan, bu uğurda şehit ve gazi olanlara borçluyuz.  Kendilerine bu vesileyle minnet ve şükran duygularımızı ifade ediyoruz. Karada, havada ve Mavi Vatan’da milli harp alaka ve menfaatlerimizin korunması maksadıyla fedakarca ve kahramanca görev yapan silah arkadaşlarımıza ve emniyet güçlerimize başarı dileklerimizi iletiyoruz. Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve şükranla anarken hayattaki gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyor, saygı, sevgi  ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.  

Alkışlarla tamamlanan konuşmanın ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından tören sona erdi.