Başkan Ertürk'ten Ulaştırma Bakanlığında Aliağa Limanları Sunumu

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, kara, deniz ve demiryolu ulaşım ağlarının odağında yer alan ve Batı Anadolu'nun dünya ticaretine açıldığı bir nokta haline gelen Aliağa limanlarının sorunları hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda sunum gerçekleştirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt başkanlığında “Lojistik Koordinasyon İcra Kurulu” toplantısı, Ankara’da düzenlendi

Başkan Ertürk'ten Ulaştırma Bakanlığında Aliağa Limanları Sunumu
Editör: Aliağa Medya
29 Nisan 2024 - 01:19
Toplantıya Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. İsmail İlhan Hatipoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Karakaş, Strateji ve Bütçe Başkanlığı Genel Müdür Yardımcısı Hande Hacıahmetoğlu ve bakanlık yetkilileri katıldı.
Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk sunumunda, Aliağa limanlarının ve sanayi bölgesinin gelişiminde ulaşım altyapısının liman fonksiyonlarına ve fabrikalardaki üretim kapasitesine uygun hale getirilmesinin kritik öneme sahip olduğunu dile getirerek, bölgenin demiryolu ve karayolu altyapısının güçlendirilmesi, lojistik altyapısının ve hizmet tesislerinin geliştirilmesi ile depolama imkanlarının artırılmasını talep etti.
Rapor doğrultusunda çalışmaların Alt Komite tarafından yürütülmesi kararlaştırıldı
Sunumla ilgili değerlendirmede bulunan ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, “Aliağa limanları 81 milyon ton yük ile Türkiye’nin en çok yük elleçlenen liman bölgesi konumunda. Bölgemiz, jeostratejik potansiyeli ile yalnızca İzmir’in değil tüm Ege Bölgesi’nin ve bölge civarındaki illerin ihracat ve ithalat ihtiyaçlarını karşılıyor. Limanlar bölgemiz sahip olduğu potansiyel ve firmalarımızın sunduğu avantajlı hizmetlerle hızla büyüyor. Hızlı büyümenin akabinde bölgemizde çeşitli alanlarda bazı sıkıntılarımız da bulunuyor. Bölgedeki gelişimi sürdürülebilir hale getirebilmek için gelişime giden yoldaki sorunların kurumlar arası birliktelik içerisinde iyi irdelenmesi ve bu sorunlara birlikte çözümler üretilmesi amacıyla Sayın Bakan Yardımcımız Enver İskurt başkanlığında toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantı öncesinde bölgemizle ilgili derlediğimiz sorunları güncel fotoğraf ve videolarla destekleyerek son durumu toplantıda aktardık ve sorunların çözümü noktasında sayın kurul üyelerimizden beklentilerimizi dile getirdik. Sağ olsunlar İcra Kurulu olarak toplantının hemen ardından ilettiğimiz sorun ve talepler ile ilgili çalışmalarda bulunulmak üzere, Aliağa Limanlar Arka Alanı Ulaşım ve Lojistik Etüdü ile Müdahale Perspektifi Raporu doğrultusunda ilgili çalışmanın Lojistik Koordinasyon İcra Kurulu’nun Alt Komitesince yürütülmesi kararını aldılar. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt başta olmak üzere toplantıda bulunan tüm kurul üyelerine odamız ve üyelerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

 
Reklam