Aliağalı Avukatlar'dan 'Çoklu' Protesto

İzmir  Barosu’na bağlı Aliağa  Temsilciliği'ne kayıtlı bir grup avukat Aliağa Adliyesi   önünde oturma eylemi gerçekleştirek  'çoklu baro sistemi'ne karşı eylem yaptı.

Aliağalı Avukatlar'dan 'Çoklu' Protesto
04 Temmuz 2020 - 09:07

Tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak başlatılan ‘çoklu baro sistemi’ne karşı eyleme, Aliağa  Temsilciliği'den   bir  grup üye avukatlar da katılarak  Adliye önünde oturma eylemi gerçekleştirip basın açıklamasında bulundu.
Avukatlar adına açıklamayı okuyan baro üyesi  Avukat Mahmut Seçgin” Savunmadan hiç hazzetmediniz, biliyoruz. İlk fırsatta kapılarınızı ayırdınız, sonra susturmaya çalıştınız. Olmayınca, duruşma salonlarından atmaya; olmayınca, tutuklamaya; olmayınca, hastanelere göndermeye çalıştınız avukatlığı hastalık derecesinde sahipleniyorlar diye. Olmayınca, hukuksuz yargılamalarla on yıllarca ceza vermek yolunu seçtiniz. Şimdi de teslim alamadığınız baroları parçalayarak, cübbelerimize ilik açmaya, düğme dikmeye çalışıyorsunuz. İstiyorsunuz ki, yargının son ayağı da iktidara bağlansın. İstiyorsunuz ki, herkes sussun. İstiyorsunuz ki, bu karanlık böyle sürsün. Sizden öncekilere de söylemiştik duruşma salonlarında; şimdi size de aynı şeyleri söylüyoruz: Bu projenin eski sahiplerinin yakalandıklarında ilk sözlerinin “avukatımı istiyorum” olduğunu hiç hatırınızdan çıkarmayın.” Dedi
BU ÜLKEDE AVUKATLAR VAR
Çocuk istismarına, kadına şiddete, kadına cinayetlerine, doğanın katledilmesine karşı sessiz kalınmasına karşı tepki gösteren baro üyesi Avukat Mahmut Seçgin  “Unutmayın; tarih aydınlık için, umut için, insanlık için mücadele edenleri, umudu savunanları yazar. “Bu barolar artık çok oldu” diyorsunuz ya; siz yargıyı bağımlı kıldıkça, hukuku yok saydıkça, adaleti unuttukça, insan haklarını ayaklar altına almaya devam ettikçe; biz de “çok” olmaya devam edeceğiz. Siz çocuk istismarına, kadına şiddete, kadın cinayetlerine, doğanın talan edilmesine sessiz kaldıkça; biz barolar da “çok” olmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin baro başkanlarının adalet adımlarına çelme takmaya çalıştığınızda da “çok” olmaya devam edeceğiz. Baroları bölmeye, susturmaya yönelik tasarı yasalaşırsa, “daha çok” olmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu ülkede avukatlar var: Aydınlığı onlar temsil ediyor. Özgürlüğü onlar, hukuk devleti ve demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor. Onlar; bütün baskılara, tehditlere, gözdağlarına, yargılamalara rağmen susmayanlar, güce biat etmeyenler, vazgeçmeyenler, özgürlükler için bedel ödeyenler. Ne yurttaşın sesinin kısılmasına izin verecekler, ne de karanlığınızın sürgit devam etmesine. Savunmaya dokunma.” İfadelerini kullandı.