14. Emiralem çilek festivali renkli görüntülere sahne oldu

14. Emiralem çilek festivali renkli görüntülere sahne oldu
Editör: Aliağa Medya
13 Mayıs 2024 - 09:45
14. Emiralem Çilek Festivali, ilk gününde on binleri Menemen’de buluşturdu. Sabah saatlerinde açılan çilek ve yöresel ürün stantlarına vatandaşlar büyük ilgi gösterirken, festivalin açılış korteji de renkli görüntülere sahne oldu. Menemenliler Simge Sağın konseriyle de festivalin tadını çıkardı. Konser öncesi vatandaşlara seslenen Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, “İzmir’in çilek üssü olan Emiralem’imizde mis kokulu bir festivale imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Menemen’de 14. Emiralem Çilek Festivali, renkli görüntülerle başladı. Yüzlerce standın yer aldığı, çocuklar için aktivite alanı bulunan festivalde katılımcılar da ziyaretçiler de Emiralem çileğinin lezzetiyle bir araya geldi. Çilek ve çilek temalı birçok ürünün yer aldığı festivalin açılış korteji de göz doldurdu. Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan’ın ev sahipliği yaptığı festival açılışına İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar ve Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz katıldı. Açılış ile birlikte düzenlenen kortej yürüyüşü, bando ve animasyon ekibiyle renklendirildi.

“Üreticimizi asla yalnız bırakmayacağız”
Festivalin açılışında konuşan Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, Emiralem çileği başta olmak üzere Menemen’in tarımsal ürünlerini İzmir’den Ege’ye, yurt içinden yurt dışına kadar her noktaya taşımak için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Sözlerini sürdüren başkan Pehlivan, “Emiralem, İzmir’deki toplam çilek üretiminin yaklaşık olarak yüzde 65’ini karşılıyor. Eşsiz lezzeti ve mis gibi kokusuyla, muadillerinin arasında hemen fark edilen çileğimiz başta olmak üzere ıspanağımızdan zeytin ve incirimize kadar tüm tarımsal ürünlerimizi, geliştirerek üretmek bizim için çok önemli. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür. Dolayısıyla biz de çiftçimizi ve paralelinde hayvancımızı asla ama asla yalnız bırakmayacağız. İlk üç yılımızda buğday eleme makinesi alımından TMO açılışına, zeytinyağı fabrikamızın icradan kurtarılmasından fide dağıtımına ve festivallerimize kadar her alanda üreticimizin yanında olduk. Önümüzdeki beş yılda da tarım projelerimiz, ilçe tarımını çok daha ileri götürecek nitelikte” ifadelerine yer verdi.

“Tarım, gelecekte de hayat damarlarımızdan olacaktır”
Festivalde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, “Ülkemizin her karışını sanayi ve hizmet yatırımlarıyla kalkındırırken toprağın bereketini artırmak için de devrim niteliğindeki birçok adım attık ve atmaya devam ediyoruz. Gıda noktasında bir problem yaşamadıysak, doğru tarım politikalarımızın neticesindedir. İzmir nasıl ki tarımda Türkiye’nin önemli merkezlerinden biriyse, Menemen de şehrimiz için ayrı öneme sahiptir. Bir marka haline gelen Emiralem çileği de rengiyle kokusuyla fark oluşturuyorsa, bunu sağlayan en önemli faktörlerden biri de üreticimizin emeğidir” şeklinde konuştu.
Öte yandan programda konuşan İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu ve AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar da Emiralem çileğinin desteklenmesi çağrısında bulundu.

Sahnede ‘Aşkın olayım’ rüzgarı
14. Emiralem Çilek Festivali’ne ise Simge konseri damga vurdu. Festival kapsamında sahne alan sevilen şarkıcı Simge Sağın, şarkılarını Menemenliler ve Emiralemliler için söyledi. Başında çilek tacıyla sahneye çıkan Simge, yoğun istek üzerine ‘Aşkın olayım’ şarkını birkaç kez söylerken, gece boyunca söylediği şarkılara, konser alanını dolduran vatandaşlar da eşlik etti.