Turizmden Spora Spordan Turizme Destek

Turizmden Spora Spordan Turizme Destek
Editör: Aliağa Medya
10 Nisan 2024 - 23:48
ürkiye Yelken Federasyonu(TYF)'nun planlı faaliyetlerinden olan Windsurf Türkiye Şampiyonası Windsurf Slalom Ligi 1. Etabı (Foça Etabı) 2-5 Mayıs 2024 tarihlerinde İzmir'in Foça İlçesi'nde gerçekleştirilecek. Yarışmalarda 12 kulüpten 100'ün üzerinde sporcu yelken basacak.


TYF Windsurf Türkiye Şampiyonası Windsurf Slalom Ligi 1. Etabı Foça'da, İkinci etabı Urla'da, üçüncü etabı ise Çeşme Alaçatı parkurlarında yapılacak. 2-5 Mayıs 2024 tarihleri arasında ki Foça etabı, TYF, Foça Belediyesi ve Yenifoça Rüzgar Sörfü, Yat ve Yelken Kulübü işbirliği ile gerçekleştirilecek. Kuzey Ege'nin uluslararası düzeyde turizme hizmet veren en önemli beş yıldızlı turistik tesisi MW Phokaia Beach Resort 4 gün boyunca yarışmalara ev sahipliği yapacak. Ülkemizin en değerli Windsurf'çüleri İngiliz Burnu, Orak, Metelik ve Atatürk Adalarının çevrelediği doğal yarış alanında dereceye girmeye çalışırken izleyenlere görsel bir şenlik sunacak. Vatandaşlar yarışmaları yakın sahil şeridinden rahatlıkla izleyebilecek. Başta Göztepe, Çağla Kubat, Urla Torasan, Oasis Marina, Orsa ve Yenifoça Rüzgar Sörfü ve Yelken Kulüpleri olmak üzere yaklaşık 12 kulüpten 100'den fazla sporcu Foça'nın kuzeyli rüzgarlarıyla mavi sularında madalya arayacak. Yarışmalarda TYF hakem ve gözlemcileri görev yapacak.

FOÇA KOY VE KÖRFEZLERİ WİNDSURF İÇİN MÜKEMMEL

Yenifoça Rüzgar Sörfü, Yat ve Yelken Kulübü Başkanı Nadir Nizam Foça'nın deniz ve rüzgar sporları için doğal ve mükemmel koy ve körfezlere sahip olduğunu, federasyon ve kulüpler olarak bunu ulusal ve uluslar arası yarışmalarda değerlendirmek istediklerini söyledi. Nadir Nizam; “Amacımız Yelken ve Windsurf'te yıllık programımıza uygun olarak yarışmalarımızı gerçekleştirirken deniz ve rüzgar sporu alanlarımızı da tanıtmak. Foça deniz ve rüzgar şartları açısından Windsurf için mükemmel özelliklere sahip bir bölge” dedi.

HEDEF BÖLGEDE AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONALARI YAPMAK

Yarışmalara işletmecisi olduğu tesislerde ev sahipliği yapacak olan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler ise spor turizminin turizm çeşitliliğinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Mehmet İşler; “Spor dünya turizminin en önemli öğelerinden biri. Yılın her mevsimi turizmi destekleyen, canlı tutan ve tesisleşmede yönlendiren özellikler içeriyor. Foça yelken, rüzgar ve su sporları için ideal bir bölge. Bilinen pek çok merkezden daha üstün vasıfları var. Bölgenin sportif amaçla da kullanılabilecek deniz alanları karasal alanlarından 3 kat daha fazla. Biz turizmciler olarak su sporlarında da ulusal ve uluslar arası anlamda yapılacak etkinlik ve yarışmalara her türlü desteği veriyoruz. Urla, Çeşme, Alaçatı'da olduğu gibi Foça bölgemizin de bu sporlar için ne kadar elverişli olduğunu göstermek istiyoruz. Rüzgarlarımız da parkurlarımızda Türkiye şampiyonalarının yanı sıra, Avrupa ve Dünya Şampiyonaları yapmaya son derece uygundur. Önümüzdeki yıllarda bu şampiyonaları da bölgemizde gerçekleştirmenin çalışmalarını yapıyoruz. Bu yılın ilk yarışmasında 2 - 5 Mayıs tarihlerinde sporcularımızla birlikte bu heyecanlı yarışları ve görsel şöleni izlemek için tüm halkımızı Foça'ya davet ediyoruz” dedi.

Seyfi GÜL