Saadet Partisi'nden 'Özgür Filistin Mitingi'

Saadet Partisi'nden 'Özgür Filistin Mitingi'
Editör: Aliağa Medya
13 Ekim 2023 - 11:57
Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek ve Filistin halkının yanında olduklarını göstermek amacıyla ‘Özgür Filistin Mitingi’ düzenleyeceklerini açıkladı.
Partisinin İl Başkanlığı’nda gerçekleşen basın toplantısında Hamas'ın İsrail'e başlattığı Aksa Tufanı Operasyonunu ve İsrail ordusunun Gazze’ye yaptığı yoğun saldırıları değerlendiren Erduran, “Filistin meselesi hem İslam âleminin hem de bütün insanlığın kanayan yarasıdır. Vatanları adım adım ellerinden alınan Filistinlilerin maruz kaldığı zulmün ve işkencenin benzeri, tarihte herhalde çok az yaşanmıştır. İsrail 1948’den itibaren topraklarını sürekli genişletti. Filistinlilerin evlerine el koyup dünyanın çeşitli yerlerinden getirttiği Yahudi göçmenlere yeni yerleşimler açtı. Böylece Filistinliler vatanlarını kaybetme tehlikesiyle yüz yüze kaldı. Yetmedi, Kudüs’ü ebedi başkent ilan etti. Bugün Ramallah, Halil, Nablus gibi Filistin şehirlerinde yaşayan Müslümanlar ne Mescid-i Aksa’yı ziyaret için ne de yakınlarını görmek için Kudüs’e giremiyor. Dev bir utanç duvarı, Batı Şeria’yı Kudüs’ten ayırıyor. Gazze’ye gelince. Ne dışarıdan Gazze’ye girilmesine izin var, ne de Gazzelilerin dışarıya çıkmasına. Tam bir açık hava hapishanesi. Üstelik İsrail ordusu, her Ramazan ve Kurban bayramında burayı düzenli olarak bombalıyor.” diye konuştu.

“İsrail, gözü dönmüş terörist bir yapıdır”

ABD başta olmak üzere dünyadaki büyük güçlerin İsrail’e şartsız ve tavizsiz destek verdiğini kaydeden Saadet Partili Erduran, “İnsanların evlerine, arazilerine el konuluyor, buralara silahlı fanatik gruplar yerleştiriliyor. Topraklarına sahip çıkmak isteyen insanlar katlediliyor. İsrail güvenlik güçleri, sivil protesto yürüyüşlerine katılan kişilerin bile üzerine ateş açıyor. Kadın, yaşlı, çocuk demeden her yıl yüzlerce, hatta binlerce masumu öldürüyor. Çocukları ve kundaktaki emzikli bebekleri katlediyor; okulları, camileri ve yaralı taşıyan ambulansları dahi bombalıyor! Hikâye anlatmıyoruz, bugün yaşananları anlatıyoruz. İsrail; hiçbir kutsala saygı göstermeyen, hukuka riayet etmeyen, gözü dönmüş terörist bir yapıdır.” ifadelerini kullandı.

“İsrail’le normalleşmeleri kanımıza dokunuyor”

İsrail’in kan döke döke devam ettirdiği işgale karşı Filistin direnişinin hem ahlaki hem de hukuki olarak meşru olduğunu vurgulayan Mustafa Erduran, yıllardır tüm dünyanın gözü önünde öldürülen, zulme uğrayan ve esir edilen Filistin halkının Aksa Tufanı ile meşru müdafaa hakkını kullandığını söyledi. Erduran, “Ve bizi en çok kahreden şudur ki; İsrail’in yaşattığı vahşetin asıl nedeni sahip olduğu güç değil, İslam dünyası yöneticilerinin içinde bulunduğu acziyettir! Ve İsrail ile normalleşme çalışmaları yürüten iktidara sesleniyoruz: Ülkemizin yollarını bayraklarıyla donattığınız, atlı birliklerle ve kırmızı halılarla karşıladığınız İsrail'in katliamları arşı alayı titretiyor. Bunlarla normalleşmeniz, bizim kanımıza dokunuyor.” tepkisinde bulundu.

“Filistin’in özgürlüğünü haykıracağız

İslam ülkelerinin mevcut bütün ihtilaf ve ayrılıkları bir kenara bırakıp, Kudüs davası  etrafında birleşmeleri gerektiğinin altını çizen Saadet Partisi İl Başkanı Erduran, şöyle devam etti: “Bütün İslam ülkelerine buradan çağrıda bulunuyoruz; Filistin, İslam dünyasına emanettir, İslam dünyasının onurudur. Tarih şahittir ki; İsrail, ancak ve ancak güçten anlar! Ve bu gücü harekete geçirmenin zamanı çoktan gelmiştir! İslam âlemi, İsrail’in tepesine bugün balyoz gibi inmeyecek de ne zaman inecek! Biz Milli Görüşçüler ve Saadet Partisi olarak, her yerde, her zaman, her şart altında Kudüs’ün ve Filistin’in özgürlüğünü haykırmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda, işgalci İsrail'in zulmüne karşı Filistin direnişini desteklemek için Saadet Partisi olarak 15 Ekim Pazar Günü İstanbul’da ‘Özgür Filistin Mitingi’ gerçekleştireceğiz. İzmir teşkilatlarımızla biz de orada olacağız. Haklı davamızda Filistin’in yanındayız. Zulme göz yumanlara karşı özgür Filistin’i hep birlikte savunacağız.”
 
Reklam