"KYME  ranta kurban edilemeyecek kadar  değerlidir"

"KYME  ranta kurban edilemeyecek kadar  değerlidir"
Editör: Aliağa Medya
09 Ocak 2021 - 00:53
İzmir’in Aliağa İlçesinde 3 bin  yıllık tarihi kalıntılara sahip ‘KYME  Antik Kenti’  liman büyütme çalışması nedeniyle yok olma  yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geldiğini vurgulayan  İYİ Parti, CHP, Saadet ve Gelecek Partisi İlçe Başkanlıkları ortak basın açıklaması  düzenledi .Ortak basın açıklamasında , İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından antik kentin liman inşaat sahası içinde kalan kısmını birinci dereceden üçüncü derece sit alanına düşürüldüğüne dikkat çekilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan imar planıyla 3 bin yıllık tarihin yok edilmesinin söz konusu olduğu belirtildi.
Yine bir tarih, doğa ve çevre katliamıyla ile karşı karşıyayız
İyi Parti Aliağa ilçe Başkanı Yavuz Adar'ın  giriş konuşmasını ardından, hazırlanan ortak metni CHP Aliağa ilçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan okudu.
Basın açıklamasını okuyan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan “Ne yazık ki, yine bir tarih, doğa ve çevre katliamıyla ile karşı karşıyayız. Aliağamızın en değerli varlıklarından biri olan Kyme Antik kentinin talanını durdurmaya yönelik mücadeleler maalesef sonuç vermedi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Nemrut Körfezi’nde liman için hazırlanan imar planını 2020 yılının son gününde onayladı.Bu imar planı, 3 bin yıllık bir tarihin 88 bin metrekarelik alan içinde yapılacak dolgu ile yok edilmesi anlamına gelmektedir”. İfadelerini kullandı.
Aliağa’yı sahipsiz sananlar elbette yanıldıklarını er ya da geç anlayacaklardır
İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Kora Kurulu’nun, antik kentin liman inşaat sahası içinde kalan kısmını birinci dereceden üçüncü derece sit alanına düşürülmesiyle başlayan kararla iskelenin antik limana doğru genişlemesi yolunu açıldığını dile getiren Başkan Özlem Şan Oğuzhan “Bölge ile ilgili itirazlar sürerken ve yargıya intikal etmiş, sonuçlanmamış pek çok dava varken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayladığı imar planıyla zaten birçok büyük sanayi kuruluşu tarafından çevrelenmiş antik kentin modern sanayiye kurban edilmesine, büyük bir kısmının yok olmasına sebep olacaktır.
Oysa ki Bodrum Sualtı Müzesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Teknolojileri Enstitüsü uzmanlarınca hazırlanan inceleme raporlarında SİT sınırının üçüncü dereceye düşürülmesine ilişkin net veriler bulunmadığı ve sözkonusu değişikliğin antik limana zarar vereceği açık bir şekilde belirtilmektedir . Kamusal nüfuzlarını da kullanarak kendilerine menfaat elde etmeyi alışkanlık haline getirenler, yalnız insana değil, tarihe ve tabiata da saygı duymadıklarını bu şekilde göstermektedirler. Ancak, Aliağa’yı sahipsiz sananlar elbette yanıldıklarını er ya da geç anlayacaklardır.” Dedi
Kimse halktan, haktan ve hukuktan üstün değildir”
29 Ocak’a kadar askıda kalacak olan Liman Amaçlı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Üçüncü Derece Arkeolojik Sit alanı Koruma Amaçlı Nazım Planı’na itiraz ederek Antik Kyme kentini ve antik limanı kurtarmak için her türlü girişimde bulunacaklarını  vurgulayan Özlem Şan Oğuzhan “Bir dünya mirası olan Kyme ranta kurban edilemeyecek kadar değerlidir. Bölgedeki tarihi dokuya ve arkeolojik kalıntılara geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verebilecek böylesi bir kararın yangından mal kaçırırcasına, açılan davalar sonuçlanmadan onaylanmasındaki amaç nedir? Bu işin takipçisi, aracısı ve ısrarcısı kimlerdir? Aliağa’da her şey sadece ticaret aksında mı yürütülmektedir?
Halkın temsilcisi olarak gelenler sadece iş adamlarının sözüyle mi hareket etmektedir? Unutulmasın ki kimse halktan, haktan ve hukuktan üstün değildir; bugün alacakları yanlış kararın hesabını mutlaka vereceklerdir.” İfadelerini kullandı
“Birlikte hareket etmeye, ortak tavır koymaya çağırıyoruz”
Hazırlanan ortak metnin  sonunda  Aliağa Belediye Başkanı ile Belediye Meclis üyeleri olmak üzere; bütün sivil toplum kuruluşlarını ve vatandaşlarla  birlikte hareket etmeye, ortak tavır koymaya çağrısı yapıldı .Başkan Özlem Oğuzhan Şan Oğuzhan “Aliağamızın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini korumak, rant ve rüşvete kurban gitmesini engellemek için başta Aliağa Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyeleri olmak üzere; bütün sivil toplum kuruluşlarını ve halkımızı birlikte hareket etmeye, ortak tavır koymaya çağırıyoruz. İnanıyoruz ki sağduyu her türlü siyasi ideoloji ve menfaat ilişkilerine galip gelecektir.” İfadelerini kullanarak sözlerini sonlandırdı.
Basın açıklaması ardından CHP Aliağa İlçe  Başkanı Özlem Şan Oğuzhan ,İYİ Parti Aliağa İlçe başkanı Yavuz Adar,Gelecek Partisi İlçe Başkanı Gürcan Alkan ,Saadet Partisi Aliağa İlçe Başkanı Mahmut Koç basın Mensuplarının sorularını cevapladılar.
KYME antik kentin  kale   kısmında yapılan basın açıklamasına  İlçe  Parti başkanları ve üyelerin yanı sıra CHPve İYİ  Parti'nin belediye meclis üyeleri,  Emekli Sen Aliağa  Şube Başkanı Sebahattin Yeşiltepe ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Atatürkçü Düşünce Derneği Aliağa Şube Başkanı üyeleri   bulundu.