İzmir'de ormanlık alanlara giriş yasağı

İzmir'de ormanlık alanlara giriş yasağı
Editör: Aliağa Medya
01 Haziran 2024 - 00:40
İzmir Valiliği, Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu kent genelinde belirlenen 26 bölgedeki ormanlık alana girişleri yangın riski nedeniyle 1 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında yasakladı.  Bu yasak, Aliağa merkez ormanları ve Pınarcık ormanları da dahil olmak üzere toplam 26 bölgeyi kapsamaktadır.. Bu kararla birlikte, vatandaşların orman yangınlarını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uymaları istendi.
Valilikten yapılan açıklamada, komisyon tarafından alınan kararlar sıralandı. Buna göre, ilçesi, köyü, mahallesi ve sınırları belirtilen 26 bölgedeki orman sahalarına yetkililerden başkasının girmesinin, bu ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermenin ve piknik yapmanın yasak olduğu belirtildi.

Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunun 22.05.2024 tarihli ve 2024/1 sayılı kararının 35. maddesine göre, ‘Çiçekli, Atatürk Ormanı, Karacadağ, Kavaklıdere, Dikmendağı, Çatalkaya, Başpınar, Uzunkuyu, Parsa, Fındıklıdere Çağlan civarı ağaçlandırma sahası, Kırkgeçit-Çatalçam, Karadere, Yamanlar-Karagöl, Meryemana, Mehmetler, Korucuk, Nif Dağı, Kartal Ormanı, Doğanbey Ormanı, Armutlu-Bayramlı yol Güzergahı, Kurudere Köyü hudutlarındaki tüm ormanlar, Kestane Deresi, Aliağa ilçesi merkez ormanları, Pınarcık ormanları, Buca-Sarnıç ve Oğlananası’ mevkilerine giriş yasaklandı.
Açıklamanın devamında, “Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Bu piknik alanlarında yakılan ateşler tamamen söndürüldükten ve kullanılan alan temizlendikten sonra piknik yeri terk edilecektir” denildi.
Açıklamada, "Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşların, hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecekleri ve yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi kesebilecekleri" ifade edildi.

İş makinaları hazır bulundurulacak

Belediyelerin, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacakları ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracakları belirtildi.
Orman idaresi, jandarma ve emniyet birimlerince oluşturulan devriye sistemi etkin bir şekilde uygulanacağı, gerekirse kaymakamların emirleri ile tüm kamu personel ve olanaklarından, önleyici hizmetler ile yangınlara karşı müdahalede yararlanılabilecekleri . 
belirtildi
Açıklamada, düzenleme ve önlemlere tüm ilgililerin duyarlılıkla uymalarının gerektiği, bu karar ve tedbirlerin uygulanmasına aykırı davranan, zorluk gösteren ya da uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapılacağı bildirildi.
Öte yandan Çiçekli ormanları içindeki İzmir İli Kent Ormanı’nın bu yasak kapsamında olmadığı aktarıldı.
 
Reklam