'Güneş' İzmir İçin 'Ufuktan' Buğra Gökce İle 'Doğacak'

'Güneş' İzmir İçin 'Ufuktan' Buğra Gökce İle 'Doğacak'
Editör: Aliağa Medya
05 Aralık 2023 - 14:47
İzmir’in sorununu bilen değil, o sorunlara çözüm üreten, kent yönetimi ve yapılaşma konusunda hayata geçirdiği projelerle adından söz ettiren Şehir Plancısı Dr. Buğra Gökce, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden ayrılan Dr. Buğra Gökce, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı’na gelerek, Mart 2024’te yapılacak Belediye seçimleri için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı başvurusunu yaptı. Gökce’yi sabah saatlerinde parti binasının önüne gelen çok sayıda İzmirli, alkışlarla karşıladı.

Aday adaylığı başvurusunu CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’na sunan Dr. Buğra Gökce, ‘Bugün burada Türkiye’de ilk defa akademik kariyer sahibi bir şehir plancısı bir büyükşehire adaylığını açıklıyor. Kınık’ın Soma’ya komşu dağ köyünden, Kiraz’ın Nazilli’ye komşu dağ köyüne kadar bu şehrin her yerine gittim. Adım atmadığım ilçe, hizmet etmek için sokaklarında gezmediğim mahalle kalmadı. Yüzyılın değişimi ve halkın iktidarına öncülük etmek İzmir’e yakışır. Değişim ve halkın iktidarını kurmak da İzmirlilerin bize verdiği görevdir. Buradan bütün İzmirlilere sesleniyorum. Biz işte sizin verdiğiniz bu göreve talibiz’  dedi.  Adaylık dosyasını teslim eden Gökce, kendisini karşılayan İzmirlilere bir konuşma yaptı.
Daha önce İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Üyeliği görevinde bulunan Gökce, özellikle ulaşım ve kent planlama konularında hayata geçirdiği projeleriyle dikkat çekiyor.
Gökce; Ankara’dan sonra, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevini ve son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini yürüttü.
Türkiye’nin üç büyük kentinde hayata geçirdiği başarılı projeleriyle kent yönetimi konusunda rakiplerinin önüne geçen Gökce; eğitimi, özgeçmişi ve hayata geçirdiği projelerle dikkat çekiyor.

HİZMETTE BÜYÜK BİR YARIŞ İÇERİSİNE GİRECEĞİZ

Dr. Buğra Gökce başvuru sonrası yaptığı ilk konuşmada; ‘’Benim ihtisas alanım deprem, dönüşüm, altyapı ve şehircilik.  Uzmanlık alanım da en çok en çok nitelikli hizmet edebilme fırsatı bulduğum İzmir. Buradan ilan ediyorum: Hizmette büyük bir yarış içerisine gireceğiz. Dünyadaki en iyi şehircilik örnekleriyle, örnek projelerle sadece Türkiye’de değil, dünyada adı parlayan bir belediyecilik performansı göstereceğiz” dedi.
Gökce ayrıca İzmir’in tarihi misyonuna atıfta bulunarak; “Bugünden sonra İzmir bu krizleri çözmek için ses yükselten, deprem ve kentsel dönüşüme yaratıcı çözümler üreten, Ankara’daki beyefendileri de ürettiği çözümlerle zorlayan, bu krizleri çözmek için harekete geçmeye mecbur eden bir güç odağı olacak’’ diye konuştu.
Adaylık başvurusu coşkuyla karşılanan Gökce, konuşmasında hükümetin yanlış politikalarını da eleştirdi. Gökce’nin sözleri, zaman zaman destek sloganlarıyla kesildi. Yaşanan acı olaylardan örnekler veren Gökce,  ‘’Onlar şehirlerimizin afet direncini artırmak, iklim kriziyle mücadele etmek, konut krizini çözmek filan böyle konularla ilgilenmiyorlar. Onlar şehirlerimize rant gözüyle bakıyor, biz halk için halka hizmet ederken onlar rant için ranta hizmet peşinde koşuyor. O zihniyetin yarattığı acı manzarayı da hep birlikte 6 Şubat’ta gördük. 6 Şubat’ta insanlarımızı sadece deprem öldürmedi. İmar afları ile çürük yapılara ruhsat veren zihniyet de öldürdü diyerek ‘’ Buradan söz veriyorum. Göreve geldikten sonra, bir numaralı konumuz bu olacak. İzmir’in bütün gücüyle, bütün imkanlarıyla çalışacağız.  İzmir’in altyapı, ulaşım, deprem güvenliği, konut krizi, yabancı sığınmacı dahil bütün sorunlarını çözmek için güç göstereceğiz, öneri sunacağız, hareket edeceğiz, proje geliştireceğiz, çalışacağız, başaracağız’’ ifadelerini kullandı.

GÜNEŞ UFUKTAN ŞİMDİ DOĞAR YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR

Konuşmasının bir bölümünde İzmir’de görev yapmış belediye başkanlarını isimlerini anan Dr. Buğra Gökce,  ‘’Asfalt Osman’ından İhsan Alyanak’ına, Behçet Uz’dan Burhan Özfatura’ya, Yüksel Çakmur’dan Ahmet Priştina’ya, Aziz Kocaoğlu ve Tunç Soyer’e, bu kente hizmet eden, taş üstüne taş koyan herkese teşekkür borçluyuz. Vefat edenlerin adını her zaman rahmetle, saygıyla anacağız. Bugün aramızda olanların bilgisinden, tecrübesinden yararlanacak, saygımızı göstereceğiz. Artık değişimin ruhunu bu kentte var etmemiz gerekiyor. Değişimin ruhu biziz. Sizlersiniz. Hepimiziz dedi. Gökce konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı için Samsun’a çıktığında söylediği Gençlik Marşı’nın ‘Güneş ufuktan şimdi doğar Yürüyelim arkadaşlar!’ sözleriyle bitirdi.

BUĞRA GÖKCE KİMDİR?

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde mezun oldu. 2006-2007 yıllarında TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın Genel Başkanlığını üstlendi. 2005 yılından itibaren ODTÜ ve Gazi üniversitelerinde 2014 yılına kadar yarı zamanlı öğretim görevliliği yaptı. 2008 yılında İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Üyeliğine atandı. 1996 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesinde başlayan kamu görevi, çok sayıda planlama çalışması ve Ankara 2023 Nazım Planlama çalışmaları koordinatörlüğü ile 2009 yılına kadar sürdü. 2009- 2010 yıllarında İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu başkanlığı görevini üstlendi.

2009 yerel seçimleri sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Çankaya Belediyesine geçişine muvafakat verilmediği için memuriyetten istifa ederek Çankaya Belediyesi’nde görev yapmaya başladı. 2010-14 yıllarında Çankaya Belediyesi’nde yatırımlardan sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürüttü. 2014 yerel seçimleri sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Fen İşleri Daire Başkanı olarak göreve başladı.
Aynı yılın Ekim ayında Genel Sekreter Yardımcılığı’na atandı. 2016 yılı Eylül’ünde vekaleten atandığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine 2017 Mart başında asaleten getirildi ve Mayıs 2022 tarihine kadar bu görevi sürdürdü. 2022 yılının Haziran ayında da İBB’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilmişti.