CHP İzmir'den EYT açıklaması: Sözümüz Söz, Biz Çözeceğiz.

CHP İzmir'den EYT açıklaması: Sözümüz Söz, Biz Çözeceğiz.
Editör: Aliağa Medya
15 Ocak 2022 - 00:11

CHP, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) sorunlarının çözümü için bugün 81 ilde harekete geçti.
CHP İzmir İl Başkanlığı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için Konak  Meydanı'nda bulunan Hasan Tahsin heykeli önünde  bir basın açıklaması düzenledi.
Düzenlenen basın açıklamasına  CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in yanı sıra; CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Atila Sertel, Özcan Purçu, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ile çok sayıda sendika ve STK katıldı.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin 81 ilde eş zamanla olarak düzenlediği “Emeklilikte Yaşa Takılanalar (EYT) Lütuf Değil Haklarını İstiyor” başlıklı basın açıklaması, İzmir’de CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel tarafından yapıldı.
Açıklamasında “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük” sözlerine yer veren CHP İzmir İl Başkanı Yücel, şunları söyledi;

İKTİDAR 5 MİLYON VATANDAŞA “SEN YOKSUN”DİYOR!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor.

1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı.

İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise “Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor.

Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor.

AKP GENEL BAŞKANI ERDOĞAN, EYT’LİLERİ HEDEF GÖSTERİYOR

Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri “Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar” diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor.

Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor! 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor.

46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı, milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor, “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz” diyor.

Erdoğan EYT’lileri hedef alırken “İskandinav Ülkeleri bu modelle battı” diyor. Oysa o İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan ülkeler olduğunu söylemiyor.

İskandinav ülkelerine gitmeye gerek yok! Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor. 4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olan emeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda.

EYT’liler kazanılmış haklarını talep ederken iktidar her defasında EYT mağdurlarının talepleri ile adeta alay ediyor.

İktidarın havuz medyası her gün EYT müjdesi veriyor; iktidar yetkilileri “Sorunun çözümü için çalışma başlattık” diyordu. Ama en sonunda yine dönüp dolaşıp “Böyle bir gündemimiz, çalışmamız yok” deme cüretini gösteriyorlar.

EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor.

EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’LİLER bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor.

Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor!

Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor.

SÖZÜMÜZ SÖZ! BİZ ÇÖZECEĞİZ.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz:

EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz.
En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz.
Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız.
Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘’İntibak Yasası’’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.
Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız.

Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halka sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz!

 

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in ardından söz alan sendika temsilcileri ve EYT’liler Bölge Başkanı Doğan Türker, EYT’lilerin hakları teslim edilene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini, bu yolda yanlarında olanların yanında olacaklarını dile getirerek, şunları ifade ettiler;

 

BEYAZADAM: KENDİ BÜROKRATLARININ ÇİFTER MAAŞLARI DURUKREN…

KESK dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam: "Bizler kamu emekçileri olarak üzülerek görüyoruz ki devleti yönetenlerde bir keyfilik söz konusu. Bugün işyerlerinde çalışanlara zaten zor olan yaşamı daha da zor hale getiren bir takım yöneticilerin yaptıkları bizi üzüyor. Türkiye’nin gözbebeği İzmir’de en temel demokratik haklarını kullanmak üzere bir hasın açıklaması yaparken bile bazı alanların kısıtlanarak dile getirilmesinin de yine bu keyfilik. Kademe kademe artan bu keyfilik demokratik, sosyal ve laik bir hukuk devletine yakışmıyor. Bunun en bariz örneği EYT’liler üzerinde görünüyor. Kendileri diplomasız atanmış bürokratların çifter çifter maaşları dururken yaşam mücadelesi veren bu insanlar karşısında ekranlarda konuşmak abesle iştigaldir. Bu keyfilik daha fazla devam etmeyecek. Bizler, bir bütün olarak bu devranın böyle gitmeyeceğini biliyoruz. Bu konuda sorumluluk sahibi olanları göreve davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

ÇINARLI: BİZİ YOK SAYANLARI BİZ DE YOK SAYARIZ

AK Parti iktidarının getirdiği yasa ile yaşanamayacağını vurgulayan Emekli-Sen MYK Üyesi Ercan Çınarlı ise, "4447 Sayılı yaşı 1999’da geriye dönük işletilerek dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş şekilde yapılarak EYT’lilere birinci barikatı kurdular. 2008 yılında AKP iktidarı aylık bağlama oranlarını 5 bin 510 sayı 55 ile değiştirerek tüm emeklileri büyük bir girdap içine soktular. Sorunlar birbirine bağlı. EYT’lilerin sorunları hepimizin sorunları. Disk Emekli Sen olarak alanlarda meydanlarda o hak gaspını eleştirdik ve onlarla birlikte haykırdık. Onlar bizim kardeşlerimizi. Geriye doğru işleyen yaşa ile 5 milyon aileyi mağdur ettiler. Öyle mağdur ettiler ki AKP iktidarının çıkardığı yasa ile yaşamı yaşanmaz hale getirdiler. Süreç ve mücadele devam ediyor. 20 yıldır ülkeyi yönetenler mutlaka şu anda girdikleri çıkmaz sokaktan kurtulamayacaklar. Bizi yok sayanları mutlaka yok sayıyoruz" diye konuştu.

EKŞİ: ÇOCUĞUMUZA BAKABİLME ÇABASIDIR

Birleşik Kamu İş’e Bağlı Şube Başkanı adına Ömer Ekşi ise, "Bugün burada toplanmamızın 2 sebebi var. Birincisi hukuk, ya da hukuksuzluk. Bir ülkede hukukun üstünlüğü olmazsa üstünlerin hukuku olur. Bizim en büyük üzüntümüz bu ülkede tek adam rejiminin olması hukuksuzluğun olmasıdır. Ben bunun ilk seçimde biteceğini umuyorum. Bütün bir araya gelmemizin nedeni orta sınıf vatandaş olma nedeni. Çoluğumuz çocuğumuza düzgün bakabilme çabası bizimki. Biz ya bu alanlarda hep birlikte olacağız ya da hep birlikte kaybedeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

TÜRKER: MAĞDURİYETİN MALİYETİ SORGULANMAZ, YANIMIZDA OLANLARIN YANINDA OLACAĞIZ

Son olarak kürsüye çıkan ve ’yanımızda olanın yanındayız’ mesajı veren EYT Bölge Başkanı Doğan Türker ise, "Bizim İstanbul’da başlayan haklı mücadelemiz, ülke genelinde teşkilatlanmış ve farklı illerde teşkilatların kurulması ile devam etmiştir. 2020 yılında ise federasyonlaşma sürecini tamamlayarak federasyonlaşmıştır. Kırmadan dökmeden mücadelemizi sürdürüyoruz. EYT’lilerin kimseden lütuf istemediğini hatırlatmak isteriz. Biz sadece emeklilik haklarımızın peşindeyiz. Bu çalışmalarımız sırasında bizler siyaset yapmıyoruz. Siyaset bizler için mücadele ettiğimiz bir zemindir. EYT sorunun çözüm mercii siyaset merciindedir. Bu nedenle bizi dinleyen anlayan ve ç çözümleri ile gelenler yani yanımızda olanların yanında olacağız sözü için buradayız. Bugün nasıl buradaysak yarın da yanımızda olanların yanında olmaya devam edeceğiz. Bedeli yıllar içinde emekçiler tarafın peşin ödenmiş bir konuda, bizlere ülkeye yüksünüz demek doğru bir yaklaşık değildir. Mağduriyetin maliyeti sorgulanmaz. Ortada bir mağduriyet varsa bizi yönetenlerin görevi bunları çözmektir. Türkiye’nin ne büyük sosyal yarası olan EYT’nin bakanlığın tarafından gündemimizde yok demesi anlaşılabilir bir şey değildir. EYT meselesi sıraya konabilecek ama ya da lakin ile çözülebilecek bir sorun değildir. Gelin görün ki Türkiye’ye kangren olan sorun iktidar tarafından görmezden geliniyor. Yıllarca sıranın bize gelmesini bekledik. Haklarımız alana kadar bu mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Seçmen içindeki bu büyük nüfusu görmezden gelmek siyaset açısından büyük bir yanlıştır" dedi.

Kaynak :chpizmir.org.tr