Buğra Gökce'den örgüt, oda ve sendikalara ziyaret turu

Kentteki temaslarını tüm hızıyla sürdüren Büyükşehir Aday Adayı Buğra Gökce, gün içerisinde DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası ve Türk-İş Sendikası’nın yanı sıra İzmir Tabip Odası ile CHP Bornova İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Buğra Gökce'den örgüt, oda ve sendikalara ziyaret turu
Editör: Aliağa Medya
18 Aralık 2023 - 22:07
Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Buğra Gökce, kentteki temaslarını tüm hızıyla sürdürüyor. Günün ilk ziyaretini DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’na yapan Gökce, ardından Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Ege Bölge Temsilciliği’ne giderek sendika yöneticileri ve işçilerle bir araya geldi. Sendika ziyaretlerinde daima emekten ve emekçiden yana olduğunun altını çizen Gökce, daha sonra kentin önemli meslek odalarından İzmir Tabip Odası’nı ziyaret etti. Gökce, günün son ziyaretini ise CHP Bornova İlçe Başkanlığı’na yaparak partisinin örgüt emekçileriyle buluştu.

HEP EMEKTEN YANA TAVIR ALDIM

Günün ilk ziyaretini DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’na yapan Gökce, burada DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel İş Toplu Sözleşme Daire Başkanı Faruk Saral, şube başkanları ve sendika üyesi işçiler tarafından karşılandı. Basmane’deki sendika binasında gerçekleşen ziyarette konuşan Gökce, sendika emekçilerini ‘yol arkadaşı’ diyerek tarif etti. Gökce, “Burası dostlar sofrası. Belki toplu sözleşme dönemlerinden daha fazla irtibatımız olmuş olabilir ama onun dışında da birçok toplumsal olayda ve aksiyonda da birlikte yol almışlığımız var. Büyükşehir’de çalıştığım dönemde DİSK bizim birlikte yürüdüğümüz bir yol arkadaşıydı. Görevimiz gereği toplu sözleşmenin farklı masasında olduk ama hepimiz emekten yana emekçi olduk. Arkadaşlarım bilir, inisiyatif kullanmam gereken bir durum olduğunda hep emekten ve emekçiden yana taraf aldım. Öyle bir ülkede yaşar hale geldik ki kıdem tazminatının sorgulanmasından DİSK eylemler yapar hale geldi. Çalışma yaşamında ne var ise tek tek tüketilen bir tek adam rejimi hepimizin geleceğini çalar hale geldi. Esas konumuz ve mücadele alanımız bu. İşçinin, emekçinin küçücük kazanımlarına göz dikilen bir süreçten geçiyoruz. Görünen o ki daha da ağırlaşacak bu ekonomik kriz. Herkes evine ekmek götürme derdinde ama birileri 15’inci, 20’inci evini alıyor. Eşit üretmiyor, eşit çalışmıyor ve eşit paylaşmıyor. İzmir emek mücadelesinin hep başkenti oldu. DİSK’in amblemi bile birilerini korkutmaya hep yetti. Direniş saflarında hep en önde yer aldı. Burada sizlerin masasında ve sofrasında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sizlerle birlikte daha büyük mücadeleleri yine sürdürebilmek anlamında bir çabayı yürütme şansı olursa bundan mutluluk duyacağım” dedi.

GÜZEL ŞEYLERİ BİRLİKTE BAŞARDIK

Ziyaretinden dolayı Gökce’ye teşekkür eden DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da, “Sayın Gökce ile çok yol kat ettik, birlikte toplu sözleşmeler imzaladık. Toplu sözleşmelerde çok sıkıştığımızda giderdik odasına son kavgayı orada yapar gelirdik. Birlikte çalıştığımız çalışma arkadaşımızı, Buğra Bey’i burada ağırlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. İzmir'de güzel şeyleri hep birlikte başardık. Bundan sonra da birlikte başaracağız” şeklinde konuştu. Genel İş Toplu Sözleşme Daire Başkanı Faruk Saral ise, “Evimize, yuvamıza geldiğiniz için çok teşekkür ederiz. Buğra Bey ile çok uzun zaman beraber çalıştık. Baya mesai arkadaşlığı yaptık. Bir patron-işçi ilişkisi değil bizlerin yoldaşı olarak” ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ’İ ZİYARET ETTİ

Sendika ziyaretlerini sürdüren Gökce, ardından Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Ege Bölge Temsilciliği’ne geçti. Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, Türk Harb-İş Sendikası Şube Başkanı Selim Ulusoy, Basın-İş İzmir Şube Başkanı İlhan Karabağ ve Denizciler Sendikası Şube Mali Sekreteri Zafer Kocaoğlu tarafından ağırlanan Gökce, sendikanın sorunlarını ve taleplerini dinledi. Adaylık sürecinde kendisine başarılar dileyen sendika yöneticilerine teşekkür eden Gökce, “Beni tanıyorsunuz, size kendimi tanıtmam icap etmez. Bu kente 2018 yılından beri hizmet ediyorum. Sizlerin gözündeki mutluluk ve heyecanla daha fazlasını yapabileceğime inanıyorum. Beni ağırladığınız için, benimle bugün burada bir arada olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Değişim sürecinden sonra insanların gözünde yeniden bir umut görüyorum. Yeni bir heyecan başladığını gezdiğim yerlerde görüyorum” açıklamasını yaptı.

EMEKLERİNİZ İÇİN MİNNETTARIZ

Gün içerisinde kentin önemli meslek odalarından İzmir Tabip Odası’nı da ziyaret eden Gökce, Oda Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Hekimlerin özverili çalışmaları için şükranlarını ileten Gökce, sağlık alanında yaşanan sorunlar hakkında bilgi aldı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına ilişkin karara tepki gösteren Gökce, sağlıklı bir kent ve sağlıklı bir toplumun öneminin altını çizdi. Meslek odalarına yönelik büyük bir saldırı olduğunun altını çizen Gökce, “İzmir için çıktığımız bu yolda size özel bir selam vermek istedik çünkü mesleğinizi önemsiyoruz. Pandemi döneminde mesleğinize büyük hassasiyet gösterildi ama sağlıkta şiddetin ‘doktor dövüyoruz’ denilerek marifetmiş gibi anlatıldığı bir döneme geldik. Emekleriniz için minnettar olduğumuzu belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

BU ŞEHRİN SEVDALISIYIM

Gökce, günün son ziyaretini CHP Bornova İlçe Başkanlığı’na yaparak partililerle buluştu. İlçe Başkanı Ertürk Çapın ve örgüt emekçileri tarafından ağırlanan Gökce, “Bornova seninle gurur duyuyor” tezahüratları ve davul zurnayla karşılandı. Ziyarette CHP İzmir Eski Milletvekili Kamil Okyay Sındır da yer aldı. Ziyarette partililere seslenen Gökce, “Ben uzun yıllar zamandır İzmir’e hizmet etmiş bir kardeşinizim. Bu şehrin sevdalısıyım. Üç büyük şehrin dört büyük belediyesinde önemli deneyimler biriktirdim. Şimdi bu biriktirdiğim deneyimleri İzmir'in hizmetine sunmak istiyorum. Örgütü yok sayarak belediyecilik de siyaset de yapılamaz. Sizlerin hakkını dört dörtlük çalıştıran bir sistem kuracağım. Adaylık kısmet olduğunda Bornova'ya gelip, Bornova projelerini size takdim edeceğiz. Değişimin ruhu liyakatsa ben buna karşılık geldiğimi düşündüğüm için aday oldum. Partimiz kimi tercih ederse onun için çalışacağım. Aslolan biz değiliz Cumhuriyet Halk Partisi’dir” dedi.

İlçe Başkanı Çapın ise “Adaylığının hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Örgütümüzü ziyarete geldiği için de kendisine teşekkür ediyorum. Örgüte önem veren aday adaylarımız bizim baş tacımız. Kendisinin İzmir’deki hizmetlerini hepimiz biliyoruz zaten” sözleriyle Gökce’ye destek verdi.