Başka parti lehine çalışan CHP'lilere ihraç!

Başka parti lehine çalışan CHP'lilere ihraç!
Editör: Aliağa Medya
19 Nisan 2024 - 16:02
CHP, belediye başkan adaylarına dikkati çeken bir yazı gönderdi. Yazıda, 31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde CHP üyesi olmasına karşın CHP adayının karşısında pozisyon alan kişilere yönelik disiplin süreci başlatılacağı kaydedildi.

31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından, CHP içindeki parti üyelerinin diğer partilere ve adaylara karşı çalışmalarıyla ilgili disiplin süreci başlıyor. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftçi ve Gökan Zeybek imzasıyla gönderilen bir yazıda, seçim sürecinde CHP üyelerinin partilerine karşı olması beklenirken, bazı üyelerin başka parti ve adaylar lehine çalıştığı belirtildi.
Yazıda, partinin özverili çalışmaları sayesinde elde edilen seçim başarısının altı çizilirken, bu başarıya rağmen bazı üyelerin CHP aleyhine çalıştığı ifade edildi. CHP Tüzüğü'nde yer alan ve başka parti adaylarına çalışmayı kesin ihraç cezasıyla cezalandıran madde de vurgulandı.
Bu çerçevede, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde başka parti ya da aday lehine çalışanların isimlerinin raporlanması istendi. Raporlarda, CHP'ye karşı çalışan üyelerin seçim döneminde yürüttüğü aleyhte faaliyetlerin detaylı bir şekilde belirtilmesi gerektiği vurgulandı.
CHP başkanlarının ve başkan adaylarının hazırlayacakları raporların 29 Nisan tarihine kadar Genel Merkez'e iletilmesi gerektiği bildirildi.

Gönderilen yazıda, belediye başkan adaylarına hitap edilerek “31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Partimizin elde ettiği başarı örgütlerimizin özverili çalışmaları sayesinde gelmiştir. Her bir Partilimiz, yürekten çalışmasını sürdürürken maalesef bazı üyelerimizin Partimiz aleyhine, başka parti ve adayların lehine çalıştığı bilgileri edinilmiştir.  Tüzüğümüzün 68/1-e maddesi “Parti adaylarına karşı ya da başka parti adaylarından yana açık ya da gizli çalışmak” fiilinin kesin ihraç cezası ile cezalandırılması gerektiğini düzenlemiştir. Bu hükme göre Partimiz aleyhine açık veya gizli çalışma yürüten üyelerimizle ilgili disiplin süreci doğrudan Merkez Yönetim Kurulumuzca başlatılacaktır.
Yerel seçimlerde Partimiz aleyhine, başka parti veya aday lehine çalışan üyelerin disiplin kurullarına zevkinin yapılması için bu kişilerin isim ve Partideki görevleri ile aleyhe yaptıkları çalışmalara ilişkin delilerin 29 Nisan 2024 tarihine kadar Genel Merkez Yazı İşlerine bildirmesi gerekmektedir.

Delillendirilmemiş başvuruların işleme konulmayacağını hatırlatır, gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz.” ifadelerine yer verildi.