Atatürk Ortaokulu'nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı

Atatürk Ortaokulu'nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı
Editör: Aliağa Medya
10 Haziran 2021 - 20:39
Aliağa Atatürk Ortaokulu, TÜBİTAK'ın Hibe destekleriyle düzenlemiş olan 4006 Bilim Fuarları Sergisi’ni açtı.
Öğrencilerin bilimsel bakış açısı edinebilmeleri, sunum becerilerinin gelişmesi ve proje yapma aşamalarını kavrayabilmeleri amacıyla düzenlenen fuarda toplam 79 öğrenci birbirinden değerli projelerini sergiledi.
Fuarda 25 projenin 9’u araştırma, 7’si inceleme, 9’u tasarım projesi olarak yer aldı. Fuarda 19 danışman öğretmen görev yaptı.
Hibe desteği kapsamında öğrencilerin araştırma, tanıtım, yazılım, bilişim alanlarında projelerini sunmaları için fuar düzenlenmesi planlandı ve TÜBİTAK 4006 programına başvuru yapıldı.Habib Bilgiç, “Öğrencilerden bilimsel araştırma becerilerini geliştirecek”

Program açılışında kısa bir konuşma yapan okul müdürü Habib Bilgiç okulun toplamda 25 projesinin  9'u araştırma, 7'si inceleme ve 9'u tasarım projesi olarak kabul edilmiş, TÜBİTAK 4006 Programı kapsamında kabul görmüş ve hibe desteği aldığını belirtti. Habib Bilgiç, “ TÜBİTAK 4006 Programı kapsamında kabul görmüş ve hibe desteği almıştır. TÜBİTAK Bilim Fuarları, öğrencilerin bireysel ilgileri doğrultusunda seçtikleri konuları inceleyerek hazırladıkları projelerle, bilimsel araştırma süreçlerini yaşayarak öğrendikleri, etkinliklerdir. Öğrencileriniz bu etkinliklerin planlanması, hazırlanması ve gerçekleştirilmesi aşamalarında eleştirel düşünme, zaman yönetimi, problem çözme, yazılı ve sözlü sunum ile bilimsel araştırma becerilerini geliştirecek, sabırlı ve özgüvenli olmayı öğrenecek, liderlik vasıfları kazanacaktır. “ dedi.
 
Erdoğan Akyüz
,   “bizim geleceğimizin teminatısınız”


Okul Müdürü Habib Bilgiç’in ardından Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz konuşmasına başladı. Akyüz, “Sevgili öğrencilerimiz, sizler bizim geleceğimizin teminatısınız. İhtiyaç duyduğunuz her alanda bizler sizlerle birlikte olmaktan, sizleri desteklemekten, öğrenebileceğiniz öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz ortamları hazırlamaya çalışmaktan zevk alıyoruz. Sizin her yaptığınız şey bizim için çok kıymetli. Bizim tek istediğimiz sizin gönüllerinize dokunmak. Mutlu bireyler olarak hiçbir şeyden vazgeçmeyen hedefinden asla vazgeçmeyen kıymetlilerimiz olarak yaşamanızı sağlamak. Geldiğimiz günden beri bizden daha önceki süreçte de aynı şekilde eğitimden, eğitimciden elini asla çekmeyen söz konusu bizim öğrencilerimizdir diyerek her alanda bizi destekleyen kıymetli belediye başkanımıza çok teşekkür etmek istiyorum.” İfadelerini kullandı. Konuşmaların ardından ulusal ve uluslararası yarışmalarda belli dereceler yapmış öğrencilere ödülleri verildi.
 Daha sonra TÜBİTAK 4006 programı sergisi açıldı. Protokol üyeleri öğrencilerin araştırma, tanıtım, yazılım, bilişim ve daha birçok alanda hazırladığı projeleri inceledi.
Düzenlenen sergiye Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz, CHP İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, Atatürk Ortaokulu Müdürü Habib Bilgiç, milli eğitim şube müdürleri, veliler ve öğrenciler katılım gösterdi.
İsmail Hakkı Ergün