Aliağa Ortaokulun Yıkımına Başlandı

Aliağa Ortaokulun Yıkımına Başlandı
Editör: Aliağa Medya
08 Haziran 2021 - 22:05

 Deprem yönetmeliğine  uygun olmadığı gerekçesiyle Aliağa Ortaokulu  yıkım çalışmaları başlandı
Zamanın İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu'nun talimatı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü inşaat Yatırım Birimleri, İzmir genelinde 35 okulda depreme dayanıklılık incelemesi yapılmış ; 21 binanın depreme dayanıklı olmadığı belirlenmişti. Vali Yusuf Ziya Göksu'nun talimatı ile Aliağa'daki okullara gelen kontrol mühendisleri beton numunesi aldı. Incelemeler ve tahliller sonucunda üç okulun çürük olduğuna yani depreme dayanıklı olmadığına karar verilmişti.
 Bunun üzerine kolonların genişletilmesi, beton blok perdeler dikilmesi kararlaştırılmıştı.
‘Aliağa'nın En Dayanıksız Okul’
2004 yılında Aliağa'da depreme karşı en dayanıksız okul binası, en genç yapı olan Aliağa İlköğretim Okulu binası olarak belirlenmişti. inşaatı 1997'de tamamlanan binada, büyük yarıklar ve derin çatlaklar oluşmuştu . O zamanlar Okul binası, kesin kabulü yapılmadığı için müteahhitten teslim alınmamış ve Müteahhit ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki davalık olmuştu.
‘Geçen Sene  Veliler "okulun deprem tahkiki yapılmasını istediler ‘
  Geçen sene   Aliağa  Ortaokulu   Velileri   basına verdiği  demeçte Aliağa İlköğretim okulu şuaınki ismi Aliağa Ortaokuluna gittiğinizde Okul üst kollarında dolaştığınızda koridorda çocukların koşmas ile birlikte binanın hafif sallandığını hissedildiği ,Üst kattaki bazı sınıflarda tabanda çöküntüler ile bazı odalarda sıvılarında döküldü gözle görülecek biçimde olduğu veliler tarafından iddia ederek Çocuklarını okulları gönderilirken çok tedirgin olduğunu belirten veliler Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okulun deprem tahkiki yapılmasını istediklerini belirtmişlerdi.
‘Öğrenciler 2021-2022  yılında Başka Okul Binasında  Eğitim Görmeye Başlayacak’
İzmir’de 2020 yılının Ekim  ayında meydana gelen 6.9  büyüklüğündeki depremin ardından, ilçedeki tüm okul binaları da depreme dayanıklılık açısından incelenmişti.
Kazım Dirik  Mahallesi’ndeki Aliağa Ortaokulu’nun depreme dayanıksız olduğu sonucu raporları bir kez daha yansıdı. Depreme dayanıksız raporu verilen  okuldan biri olan Aliağa  Ortaokulu binası yıkıma başlandı .
 Yıkılan okulun yerine Deprem bölgesi Türkiye’de oluşabilecek maksimum düzeyde depreme dayanıklı bir okul inşa edilecek.
Alınan  bilgiye göre  2021-2022 yılında   Aliağa Ortaokulu öğrencileri Eski HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Binasında eğitim görecekleri öğrenildi.
İsmail Hakkı Ergün