Aliağa Hippoterapi Merkezi Projesi başlıyor

Aliağa Belediyesi tarafından yapılacak olan Hippoterapi Merkezi Pazartesi başlıyor.

Aliağa Hippoterapi Merkezi Projesi başlıyor
Editör: Aliağa Medya
14 Mayıs 2022 - 18:54

Aliağa Belediyesi'nin zihinsel ve fiziksel engelli vatandaşların sosyal, psikolojik ve fiziksel kabiliyetlerini arttırabilmesi için Aliağa'ya kazandıracağı Hippoterapi Merkezi yapımı 16 Mayıs Pazartesi günü başlayacak.
Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneğin düzenlediği  ‘Engellileri Birlikte Aşıyoruz’ özel programında konuşma yapan  Belediye Başkanı Serkan Acar,  zihinsel ve fiziksel engelli vatandaşların sosyal, psikolojik ve fiziksel kabiliyetlerini arttırıp, sosyal gelişimlerine büyük katkı sağlayacak olan Hippoterapi merkezinin yapımının 16 Mayıs'ta başlayacağını ve çok kısa süre içinde projenin tamamlanacağını kaydetti.

‘Kursiyerlerin Programına Büyük Alkış’

10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneğin tarafından düzenlenen “Engelleri Birlikte Aşıyoruz” özel programı Aliağa Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirildi.
 Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Halk Eğitim  Müdürü Ebru Yılmaz , İş insanı ve Aliağa Belediyesi Eski Meclis Üyesi  Erol Güngör'ün katıldığı programda kurs gören öğrencilerin performansı ayakta alkışlandı.
Programda; piyano dinletisi, Şiir okuma, ritim grubu gösterisi, solo şarkı dinletisi, harmandalı gösterisi, vals gösterisi, skeç gösterisi yapıldı ve diploma töreni düzenlendi.
Ticaret Meslek Lisesi ve Aliağa Engelliler Derneği kurs öğrencisi Mesut Kağan Çelebioğlu ve öğretmeni Meltem Tuan eşliğinde Piyano gösterisi gerçekleşti. Dernek Öğrencisi İrem Ünlüeroğlugil şiir okudu. Dernek Öğrencisi Muhammet furkan baştuğ ve öğretmeni Servet Dirican bateri gösterisi sundu. Mehmet Saka ilköğretim okulu öğrencisi Orkun Albayrak ve annesi Leyla Albayrak bir düet gerçekleştirdi. Dernek öğrencileri Öğretmenleri Betül Çakmak ile halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi. Dernek öğretmeni Gürol Turbil'in ud dinletisi eşliğinde öğrenciler Volkan Şimşek ve Zeynep Bilgiç canlı performanslarını sahneledi. Program, Aliağa Engelliler Derneği öğrencileri korosunun dinletisiyle devam etti.

‘Eğitimler Ailelerimizin Yükünü Bir Nebze Hafifletiyor’

Programda bir konuşma yapan Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Musa Pala, “6 öğretmenimizle 50 öğrencimize eğitim veriyoruz. Günde 8 saat, haftanın 5 günü öğrencilerimiz kurs görüyor. Bu eğitimler Ailelerimizin yükünü bir nebze hafifletiyor. Böyle de bir misyonumuz var. Bu konuda büyük emekleri olan hocalarımıza ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Başkan Serkan Acar, “Hippoterapi Merkezi” İnşaatı Başlıyor 

“Engelleri Birlikte Aşıyoruz” özel programında bir konuşma yapan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın “Annelerimiz, Babalarımız, şunu iyi bilinizki; bu cocuklar benim de çocuklarım. Bu can bu bedende olduğu müddetçe her daim yanınızdayım.” şeklindeki sözleri salonda duygu dolu anlar yaşattı.

Başkan Acar, konuşmasında “10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle Aliağamızda da bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi.  Başta engelliler derneğimizin değerli yönetimi olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Aliağa Belediyesi olarak da tüm paydaşlarımızla birlikte Aliağa'da inşallah engelleri hep birlikte aşacağız.” İfadelerini kullandı   

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, yeni bir Engezer aracını daha engellilere hizmet etmek üzere Aliağa'ya kazandırdıklarını ifade ederek Hippoterapi merkezinin yapımı haberini ilk olarak Engelli ailelerle paylaştı. Başkan Acar, “Geçtiğimiz ay yeni bir Engezer aracımızı da engelli kardeşlerimize hizmet etmek üzere kazandırdık. Pazartesi günü de Hippoterapi Merkezimizin inşaatına başlıyoruz. Atla terapi olacak, hobi bahçelerimiz olacak. Hep birlikte çok güzel vakitler geçireceğiz.” Şeklinde konuştu
Program sonunda  yıl içinde Aliağa'da Engellilere yönelik projelere katkı ve emek verenlere plaket takdim edildi.

Hippo Terapi Merkezi Nedir?

Aliağa Belediyesi'nin zihinsel ve fiziksel engelli vatandaşların sosyal, psikolojik ve fiziksel kabiliyetlerini arttırabilmesi için Aliağa'ya kazandıracağı “Hippoterapi Merkezi”nde Atla Terapi, Bireysel Eğitim Odaları, Çocuk Oyun Alanları, Fizik Tedavi Merkezi, Padok, Grup Eğitim Odası, Seyir Terası, Kafeterya, Günü Birlik Dinlenme Alanları bulunacak. Dünya standartlarındaki “Hippoterapi Merkezi”, özellikle engelli vatandaşların rehabilitasyon ihtiyaçlarını karşılayacak. İçerisinde hobi bahçeleri ve güzel sanat atölyesinin de bulunacağı “Hippoterapi Merkezi” Aliağa ve bölgeye hizmet verecek.