Aliağa Gemi Söküm'de iş kazası :1 ölü 1  yaralı

Aliağa Gemi Söküm'de iş kazası :1 ölü 1  yaralı
Editör: Aliağa Medya
13 Temmuz 2021 - 02:14
İzmir'in Aliağa ilçesinde gemi geri dönüşüm tesislerinde meydana gelen iş kazasında 1 işçi hayatını kaybederken 1 işçi ağır yaralandı.
Olay  16.00 sıralarında  Gemi Geri Dönüşü Tesisleri’nde bir firmada  sökümü yapılan  kurvaziyer (Yolcu )gemisinde meydana geldi.  İddialara göre   yolcu  gemisinin  gaz sıkışması sonucu patlama oldu .İhbar üzerine olay yerine  itfaiye, sağlık ekipleri  sevk edildi. Patlama sonucunda yaralanan Yolcu  gemisinde  çalışan İşçi O.T gemi sökümleri çalışanları tarafından  yaralı şekilde çıkarılarak  Aliağa Devlet Hastanesine sevk edildi.  
Yolcu gemisinin alt kısmında çalışmakta  olan ve meydana gelen kaza kaybolan  işçi Yılmaz Demir  İçin Bölgeye AFAD,UMKE ,İzmir Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma ekipleri ile İzmir büyükşehir İtfaiye temiz hava  solunum  cihazı  aracı sevk edildi.
Ekiplerin  Uzun süre çalışmaları sonucunda İşçi Yılmaz Demir’in  cansız bedeline Makine dairesinde buldular. İşçi Yılmaz Demir’in cansız bedeli gemiden çıkartılarak  Aliağa Devlet Hastanesi Kaldırıldı
Yaralı işçi O.T .  Aliağa Devlet Hastanesinden Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. O.T. isimli  İşçinin durumunun ağır olduğu ve entübe edildiği bilgisi edinildi.
Olayda hayatını kaybeden Yılmaz Demir'in cenazesi, Aliağa Devlet Hastanesi'nde yapılan savcı incelemesinin ardından İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, yetkili firma olaya ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Firma tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:"Bugün saat 16: 00 sularında, firmamız bünyesindeki gemi söküm tesislerinde yaşanan elim olay hepimizi derinden üzmüştür. Sökülmek üzere tesisimizde bulunan gemide henüz nedeni bilinmeyen bir sebeple gerçekleşen patlama neticesinde bir işçi hayatını kaybederken bir işçimiz de yaralanarak İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yanık ünitesinde tedavi altına alınmıştır. Olayla ilgili teknik ve adli inceleme devam ederken, firmamız yetkili makamlarla tam işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Elim olayda hayatını kaybeden kardeşimize Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine sabır ve metanet, yaralı işçimiz için de acil şifalar dilerken; bizleri derinden yaralayan bu elim kazada hayatını kaybeden ve yaralanan işçi kardeşlerimizin ailelerinin her aşamada yanında olduğumuzu bildiririz. Kazayla ilgili gerekli araştırmalar tamamlandıktan sonra detaylı açıklama kamuoyuyla paylaşılacaktır."ifadelerini kullandı