Aliağa'daki ortaokula 'ISO 45001 belgesi' tescili

Aliağa'daki ortaokula 'ISO 45001 belgesi' tescili
Editör: Aliağa Medya
18 Mayıs 2024 - 22:50

İzmir’in Aliağa ilçesindeki Şehit Murat Coşkun Ortaokulu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ile ’TS ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’nin’ gereklerini başarıyla yerine getirerek belge almaya hak kazandı.

Şehit Murat Coşkun Ortaokulu idaresi ve tüm personeli, öğrenci ve öğretmenlerin iş yerinde güvenli ve sağlıklı bir ortamda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar sonucunda, 23 Eylül 2023 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla Türk Standartları Enstitüsüne başvuru yapıldı. TSE ekipleri tarafından gerçekleştirilen masa başı ve saha denetimlerinde tüm kriterleri eksiksiz bir şekilde karşılayan Şehit Murat Coşkun Ortaokulu, ISO TSE 45001 belgesini almaya hak kazandı. Bu belge, okulun iş sağlığı ve güvenliği alanındaki sistematik ve titiz çalışmasının resmi bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Okulun başarısı örnek oluşturuyor

Şehit Murat Coşkun Ortaokulu’nun ISO 45001 belgesi alması, Türkiye’deki diğer okullar için de örnek teşkil ediyor. Bu sayede, iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin farkındalığı artırılarak, eğitim ortamlarında daha güvenli ve sağlıklı şartların oluşturulmasına katkıda bulunuluyor.

Başarı Kaymakam Zekeriya Güney’e sunuldu

Şehit Murat Coşkun Ortaokulu idaresi ve personeli, belgeyi aldıktan sonra Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney’e bir ziyarette sunuldu. Ziyarette Kaymakam Güney, okulun bu alandaki öncü rolünden duyduğu memnuniyeti dile getirerek emeği geçen herkesi tebrik etti.


ISO 45001 Belgesi Nedir?
ISO 45001 belgesi, işletmelerin bu standarda uyum sağladığını gösteren bir sertifikadır. ISO 45001 belgesine sahip olan işletme ve kuruluşlar, iş süreçlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği yönergelerini uyumlu bir şekilde faaliyet gösterdiklerini beyan eder.
Bu standart Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerine ve yönergelerine dayanmaktadır. ISO 45001, İngiliz Standartlar Enstitüsü tarafından yayınlanan OHSAS 18001 standardının yerine kabul edilmiştir.
ISO 45001, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan yeni bir İş Güvenliği Standardına yönelik ihtiyacın artması nedeniyle geliştirilmiştir.

ISO 45001 Standardı Ne İşe Yarar?
OHSAS 18001 standardı yerine hazırlanan ISO 45001, Mart 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Uluslararası platformlarda geçerliliği olan ISO 45001 standardı aynı zamanda TSI 18001'in yerine de uygulanmaya başlanmıştır.