Aliağa'da Usta Sorunu: Sanatkarlar Çırak Bulamıyor, Meslekler Köreliyor!

Aliağa'da Usta Sorunu: Sanatkarlar Çırak Bulamıyor, Meslekler Köreliyor!
Editör: Aliağa Medya
23 Mayıs 2024 - 07:54

Aliağa'da sanayide ve esnaflarda çırak gelmemesi nedeniyle usta yetişmiyor. Bu durum, birçok meslekte körelmeye ve eleman bulmakta zorlanmaya yol açıyor.

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, piyasada çok sayıda iş arayan olmasına rağmen, yeni neslin sanattan uzaklaşması ve meslek edinmeye ilgi duymaması nedeniyle usta yetişmediğini söyledi. Berk, meslek liselerine ve çıraklık okullarına gereken önemin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Eskiden çocukların meslek öğrenmek için ustaların yanında rica minnet girdiğini ve iyi ustaların seçerek çırak aldığını anlatan Berk, “Ağaç yaşken eğilir. Biz 13-14 yaşında mesleğe başladığımızda. meslek öğrenirken çok zorluklarla karşılaştık. Ama babam, ne zorluk olursa olsun meslek öğrenmelisin diye nasihat ederdi. Meslek kahır çekerek, sabır ve sebatla öğrenilir. Allah razı olsun Babamdan ve ustamdan; Hem meslek hem de edep öğrendik. Ellerimizden tuttular” şeklinde konuştu.

Herkesin doktor, mühendis, avukat olamayacağını, toplumun her mesleğe ihtiyacı olduğunu kaydeden Serdar Berk, “Maalesef  aileler çocuklarının doktor, mühendis, avukat olmasını, masa başı işte çalışmasını istiyor. Ama böyle olmuyor. Son yıllarda ara elemanlar, teknik elemanlar bulunamıyor. Toplumda kaynakçı  da olmalı, usta da, doktor da, mühendis de olmalı” dedi. 

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, tüm esnaf ve sanatkarların bu sorunu yaşadığını ve sadece Aliağa'nın değil, yurdun hangi il veya ilçesine  gidilirse gidilsin genç usta bulmakta zorlanıldığını belirtti. Berk, bu durumun devam etmesi halinde 10 yıl sonra  bazı mesleklerde usta bulunamayacağını savundu.

Berk, okuyamayan gençlerin sanata yönlendirilmesi gerektiğini ve tamirci, kaportacı, elektrikçi, tornacı, terzi ve mobilyacı gibi birçok meslek dalında  yeteri kadar çırak bulunmadığını  ifade etti. Bu sorunun ülkemizin sorunu olduğunu ve yetkililerin bir çözüm bulması gerektiğini vurguladı.