Aliağa'da İtalyan Denizaltı Sökümü: Tepkilere GEMİSANDER'den Yanıt! "Yasalara Uyuyoruz, Tesislerimiz Açık!"

Aliağa'da İtalyan Denizaltı Sökümü: Tepkilere GEMİSANDER'den Yanıt! "Yasalara Uyuyoruz, Tesislerimiz Açık!"
Editör: Aliağa Medya
18 Nisan 2024 - 01:56

İtalyan Deniz Kuvvetleri’ne ait üç denizaltının İzmir'in Aliağa ilçesinde sökümünün gerçekleştirilmesi kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Başkanı Kamil Önal, "Tesislerimizde, insan sağlığını etkileyecek ve çevreyi tehdit edecek başta Asbest olmak üzere her türlü atık süreçlerinde ilgili yasal mevzuatlara titizlikle uyulmaktadır" dedi.

GEMİSANDER: Tesislerimiz Herkese Açık

Önal, gemi sökümleri ile ilgili yaptığı açıklamada, tesislerin, uygulamaların, çalışma alanlarının, yasal ve çevresel süreçlere ait her türlü envanterin kamuoyuna, sivil toplum kuruluşlarına ve basına açık olduğunu söyledi.
Önal, son günlerde bazı basın yayın organlarında sektöre dair gerçeği yansıtmayan haberler yapıldığına dikkat çekerek, bilgi eksikliği veya maksatlı olarak değerlendirilen bu haberlerin tekrarlanmamasını diledi.

Çevre ve İnsan Sağlığı Ön Planda

İzmir Aliağa Gemi Söküm Tesislerinde geri dönüşümü yapılmak üzere getirilen gemilere ait hukuksal süreç, denetim, gözetim, çevre mevzuatı ve insan sağlığına ait yükümlülükler ilgili şirket tarafından ayrıntılı bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulduğunu dile getiren GEMİSANDER Başkanı Önal, tesislerde insan sağlığını ve çevreyi tehdit edebilecek başta asbest olmak üzere her türlü atık sürecinde ilgili yasal mevzuatlara titizlikle uyulduğunu belirtti.

Ekonomik Katkı ve İstihdam Vurgusu:

Önal, ülke ekonomisine büyük katkısı olan gemi geri dönüşüm sektörünün yan sanayisi ile birlikte binlerce kişiye iş imkanı sağladığını da hatırlattı.