Aliağa'da Alev Savaşçılarından tatbikat

İzmir'in Aliağa ilçesinde, İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı.

Aliağa'da Alev Savaşçılarından tatbikat
Editör: Aliağa Medya
27 Eylül 2022 - 18:14

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Kuzey Bölge Amirliği Aliağa İtfaiye Grubu, İtfaiye Haftası etkinlikleri çerçevesinde Aliağa Demokrasi Meydanı'nda tatbikat gerçekleştirdi. Aliağa İtfaiye Grubun görev aldığı tatbikatta, senaryo gereği trafik kazası geçirdikten sonra araçta mahsur kalan kişiler kurtarıldı. Otomobilde çıkan yangın itfaiye görevlileri tarafından söndürüldü. Diğer bi senaryoda, yüksekte mahsur kalan vatandaşı kurtarmak için itfaiye aracının merdiveni kullanıldı. 25 metre yükseklikt iki itfaiye eri halatlarla mahsur kalan kişiyi kurtardı.

İzmir Büyükşehir İtfaiyesi Kuzey Bölge Amiri Kerim Köse, kabiliyet ve becerileri geliştirmek ve halka itfaiyecilikle ilgili bazı bilgileri aktarmak üzere bu etkinliği düzenlediklerini belirtti. Yangın ihbarlarında vatadanşarın 112 Acil Çağrı Merkezini aramaları gerektiğini belirterek, "Vatandaşlarımız ev ve iş yangınlarında, trafik kazalarında, orman yangınları, acil konularda 112'yi arayarak polis, itfaiye, sağlık, jandarmayı birimlerine ulaşabilir.“ dedi. Gaz kaçağı durumlarında vatandaşların nasıl hareket etmesi gerektiğini anlatan Köse, "Doğal gaz veya tüp gaz kaçağı gibi durumlarda ilk önce imkan varsa vana kapatılmalıdır. Kesinlikle elektrik kontağı açılmamalıdır. Daha sonra pencere ve kapılar açılarak ortam havalandırlılmalı, sonrasında ise kişiler orayı terk ederek 112 acil çağrı merkezini aramalıdır." diye konuştu.

 Tatbikata kendileri için bir ayrı olay olduğunu Aliağa İtfaiye Grubun  1 .posta amiri   Mahir Yıldız  her  olay kendileri  için ilginç olduğunu , Her olay  ayrı bir marifet , caba ve emek istediğinin ifade eden Amir Yıldız , vatandaşların yangında daha bilinçli olması yönünden taleplerin olduğunu dile getirdi. Mahir Yıldız ” Vatandaşlarımız Yangın tedbirlerini  en yüksek düzeyde almalarını istiyoruz .Yangın tedbirlerini  aldıkları zaman yangın olayların büyü azalmak olacaktır. Bize düşen iş yükü de daha da azalacaktır” ifadelerini kullandı.