Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Aliağa'da yapıldı 

Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Aliağa'da yapıldı 

Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Aliağa'da yapıldı 
14 Şubat 2020 - 22:34


   Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu (TAZOF) arasında imzalanan 'İş Birliği Protokolü' gereğince ildeki turnuvada Aliağa ilçesini  temsil edecek  öğrencileri belirlemek üzere " Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası" gerçekleştirildi.
     Aliağa Gençlik Merkezi'nde ilk ve ortaokullar düzeyinde gerçekleştirilen turnuva sekiz kategoride yapıldı. İlkokul kategorisinde Mangala, Pentago, Equilibrio, Q-Bitz oyunları, ortaokul kategorisinde ise Mangala, Reversi, Pentago, Kulami oyunları düzenlendi. Turnuvada kendi kategorilerinde birinci olan öğrenciler İzmir turnuvasına katılmaya hak kazandı. İl turnuvasında da birinci olan öğrenciler 7-8-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenecek olan Türkiye Şampiyonası'na katılacaklar.
      14 okuldan 60 öğrencinin katıldığı turnuvada öğrenciler, birinci olabilmek için kıyasıya yarıştı. Turnuva sonunda dereceye giren öğrenciler için kupa ve madalya töreni düzenlendi. Öğrenciler ödülleri i Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Erdal Bayhan ile okul müdürlerinin elinden aldı.
     Ortaokullar düzeyinde Mangala kategorisinde Şehit Sebahattin Karakaplan Ortaokulu'ndan Umut Yalçın, Pentago kategorisinde Gazi Ortaokulu'ndan Enes Küçükkaraca, Reversi kategorisinde Petrokimya Ortaokulu'ndan Beren Ada Çakmak, Kulami kategorisinde Gazi Ortaokulu'ndan Okan Hakan Şimşek birincilik kupasının sahibi oldu.
     İlkokul düzeyinde Mangala kategorisinde Cumhuriyet İlkokulu'ndan Barış Kaya, Pentago kategorisinde Petrokimya Ortaokulu'ndan Berrin Genç, Equilibrio kategorisinde Petrokimya Ortaokulu'ndan Selman Kaan Tavşan, Q-Bitz kategorisinde ise Şehit Çavuş Bülent Kula İlkokulu'ndan Çağrı Beyazyüz birinci oldu.