Aliağa Medya Sadece Gerçeği Yazar

Petrol İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay: “Kıdem Tazminatımızdan Elinizi Çekin” dedi.

Petrol İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay: “Kıdem Tazminatımızdan Elinizi Çekin” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Ekonomide reform paketinde   kıdem tazminatının fona devredileceğini söylemesi üzerine bir açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay Kıdem tazminatımızdan elinizi çekin!” uyarısında bulundu.

Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay açıklamasında” 17 yıldır iktidarda olan hükümet, işçi düşmanı uygulamalarına bir yenisini eklemek istemekte ve emekçilerin en temel kazanımı olan kıdem tazminatını tasfiye etmeye hazırlanmaktadır.Yıllardır emekçilerin birçok hakkını gasp edenler, şimdi kriz döneminde emekçilerden fedakarlık talep etmekte ve bazı haklarımızdan feragat etmemizi beklemektedir.

Ücretlerin baskılanması ile alım gücümüzün düşmesi, adaletsiz vergi uygulamalarıyla hakkımızın yenmesi, “mezarda emeklilik” düzenlemesi ile emeklilik hakkımızın ötelenmesi, emekli aylık bağlama oranlarının düşürülmesi, vergi dilimlerinin ücretliler aleyhine belirlenmesi, esnek çalışma ve kiralık işçilik düzenlemelerinin getirilmesi yetmiyormuş gibi kıdem tazminatımıza da göz dikilmiştir.

Hükümetin icraat döneminde her zaman bir eli emekçilerin cebinde olmuş, emekçiden aldığını sermayedarlara aktarmıştır.

Kıdem tazminatı gasbı, emeğe saldırı politikalarının son halkası durumundadır. Kıdem tazminatı fona dönüştürülecek, zorunlu BES ile entegre edilecek ve bu yolla kıdem tazminatı hakkından yararlanma koşulları imkansız hale getirilecektir.

Kıdem tazminatında gün sayısı düşürülecek, ücretle bağı koparılacak, iş güvencesi sağlama işlevi ortadan kaldırılacaktır.

Kıdem tazminatı hakkımız elimizden alınırken, BES ise tümüyle zorunlu hale getirilecek, işçinin ücretlerinden kesinti yapılarak oluşturulan devasa fonlarla sermayenin zararları kapatılacaktır.

Hiç kimse, bizlerden bu yağma ve talan düzenlemelerine sessiz kalmamızı beklemesin. İşçinin cebindekini alan ve haklarını gasp eden bu organize hırsızlığa karşı artık uyanma ve ayağa kalkma vakti gelmiştir.

17 yıl boyunca hakkı yenen emekçiler açısından artık bıçak kemiğe dayanmıştır.

Hakkımızın daha fazla yenmesine göz yummayacağız!

2019 yılı sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanan kıdem tazminatı reformundan derhal vazgeçilmelidir.

Kıdem tazminatı sendikaların ve emekçilerin kırmızı çizgisidir! Konuya ilişkin bir düzenleme, bilindiği üzere genel grev nedenidir.

Uyarıyoruz!

Eğer hükümet, sendikaların ve işçi sınıfının itiraz ve tepkilerini dikkate almaz, bu düzenlemede ısrar ederse, bu ısrarının sonuçlarına katlanmak durumunda kalacaktır.

Petrol-İş Aliağa Şubesi olarak, kıdem tazminatı reformuna ilişkin bir adım atıldığı takdirde üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan çekinmeyecek, hakkımızı savunmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Tüm konfederasyon, sendika ve emek örgütlerini, son kalemiz olan kıdem tazminatı hakkını savunmak için ortak bir mücadele hattı örmeye ve bir eylem programı ilan etmeye çağırıyoruz. İşçi sınıfının bugün hiç olmadığı kadar dayanışmaya ve birliğe ihtiyacı bulunmaktadır.

Yıllardır işçinin-emekçinin cebine göz dikmiş, yağma ve talana dayanan düzenlemelere imza atan emek düşmanı zihniyet, kıdem tazminatımıza dokunmaya niyetlenerek bu kez ateşle oynamaktadır.

Elimiz şalterdedir… Kıdem tazminatı hakkımızı sonuna kadar savunacağız.” İfadelerini kullandı

Kategori : Güncel -
Etiketler :
, , -
Tarih : 12 Nisan 2019

Facebook

Serbest Piyasa Döviz

Hava Durumu

RSS Nöbetçi Eczane